Dbasz o zdrowie? Dentysta prawdę Ci powie

Dbasz o zdrowie? Dentysta prawdę Ci powie

Nie da się ukryć, że obecnie mocno zauważalny jest prozdrowotny trend. Chcemy być w tak zwanej „formie”, dbać o sylwetkę i nawyki żywieniowe. Należy jednak dążyć do celu kompleksowo, nie pomijając istotnych elementów ludzkiego organizmu. Jama ustna i zęby, a raczej ich higiena oraz profilaktyka, to fundamenty do zdrowej egzystencji człowieka. Wizyta u dentysty może mieć charakter zapobiegawczy, czyli profilaktyczny oraz doraźny w przypadku koniecznej pomocy stomatologicznej.

Wywiad i analiza stomatologiczna

Pacjent udający się do gabinetu dentystycznego jest objęty profesjonalną opieką i indywidualnym podejściem. Tym samym, preludium do jakichkolwiek ruchów musi być przeprowadzenie rozmowy dentysty z pacjentem odnośnie:

  • Obecnego stanu uzębienia i wskazania obszarów problemu;
  • Historii leczenia;
  • Potencjalnie wpływających czynników na stan uzębienia.

Następnie, niezbędne jest dostarczenie lub wygenerowanie w samej już klinice dentystycznej:

  • Zdjęcia w ujęciu panoramicznym uzębienia;
  • Zdjęcia RTG zębów oraz jamy ustnej.

Powyższe działania pozwalają dentyście uzyskać wiedzę niezbędną do określenia sposobu na zniwelowanie dolegliwości pacjenta. Zatem pierwsza wizyta w gabinecie to budowanie świadomości własnego stanu zdrowia. Następne kroki to praktyka stomatologiczna i naprawa komfortu życia pacjenta.

Protetyka stomatologiczna

Oferta kliniki stomatologicznej jest szeroka i obejmuje nie tylko obszar związany z leczeniem tudzież zapobieganiem i cykliczną kontrolą. Stomatologia to praktyka, która również jest stosowana w problemach tak zwanej natury estetycznej. Działem odpowiedzialnym za wszelkiego rodzaju zabiegi korygujące w jamie ustnej, motywowane chęcią zmiany w swoim wyglądzie, jest stomatologia estetyczna. Popyt na tego rodzaju usługi jest bardzo duży – w końcu naszą „wizytówką” jest uśmiech i warto jest zadbać, aby był zdrowy i piękny.

Protetyka stomatologiczna to dziedzina zajmująca się odtwarzaniem ubytków w uzębieniu wynikłych z przyczyn naturalnych lub urazów mechanicznych. Braki w uzębieniu mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz mogą wpływać niekorzystnie na wizerunek. Do najczęstszych konsekwencji braku uzębienia pojedynczego lub mnogiego zaliczamy:

  • Możliwe zapadnięcie się policzków;
  • Postępujące szpary pomiędzy sąsiadującymi zębami;
  • Nabytą wadę wymowy;
  • Nieprawidłowy zgryz;
  • Osłabienie sąsiednich zębów, możliwie wysuwanie się z zębodołów.

Nadrzędnym zatem celem wydaje się być zdrowie, gdyż ubytek choćby jednego zęba może przynieść niepożądane skutki. Wykorzystując najnowsze elementy protetyki, pacjent może liczyć na szeroką gamę wyboru uzupełnień. Implementacja koron protetycznych, czyli części uzębienia, która jest widoczna przy codziennych czynnościach życiowych, na przykład przy uśmiechaniu się – wykonana jest z akrylu lub kompozytu. Wybór wzmiankowanej korony to z reguły zastosowanie tymczasowe, do momentu utworzenia korony porcelanowej, to jest ceramicznej.

Obecnie, najczęściej stosowanym materiałem przy odbudowywaniu lub pełnym odtworzeniu zęba jest ceramika/porcelana. Pułap cenowy wówczas możemy zróżnicować pod względem wyboru podbudowy uzupełnienia protetycznego. Pacjent może uzyskać koronę o większej wytrzymałości, tak zwaną koronę pełnoceramiczną, wypełnioną i zbudowaną w pełni z tlenku cyrkonu lub zastosować koronę na podbudowie metalowej z klasycznego stopu chromo-kobaltowego. Oba zastosowania nie różnią się pod względem estetycznym. Efekt końcowy to wynik pracy dobrego stomatologa oraz opiłowania, czyli czynności manualno-technicznych, które niewątpliwie posiada rzetelny stomatolog.

Dobry dentysta w pracy Białystok

Uśmiech rodem z Hollywood – porady dentysty

Blask śnieżnobiałych zębów, jak u największych gwiazd światowego formatu, to obecnie ekstrawagancja i luksus, na który może pozwolić sobie coraz więcej osób. Wszelkiego rodzaju przebarwienia mogą zostać zniwelowane, dzięki zastosowaniu metod wybielania zębów. Jedną z nich jest metoda nakładkowa, która polega na aplikacji żelu i dostosowania stężenia oraz uzyskania pożądanego odcieniu bieli, przy asyście dobrego stomatologa. Dostęp do produktów przeznaczonych do samodzielnej aplikacji żelów wybielających jest szeroki. Proces ten wdrażamy w warunkach domowych. Zalecamy jednak wizytę u dentysty i oddanie się w ręce specjalistów, którzy ocenią zapotrzebowanie i wykonają zabieg kompleksowo.

Niezwykle ważne jest, aby utrzymać pełne uzębienie jak najdłużej i w jak najlepszej kondycji, gdyż początek trawienia zaczyna się właśnie w jamie ustnej. Dobrze jest zatem odwiedzać regularnie dentystę i po prostu dbać o swoje zdrowie. W zdrowym ciele – zdrowy duch.