Spis treści
- Wskazania do usuwania zębów – najczęstsze problemy
- Precyzyjne działanie stomatologa – zabieg ekstrakcji w gabinecie dentystycznym
- Jak uniknąć powikłań?
Czasami stan zębów pacjenta wymaga od dentysty zdecydowanych działań. Niekiedy tylko ekstrakcja, czyli usuwanie zębów, zapobiega dalszym powikłaniom zdrowotnych. Jest to ostateczny sposób na poważne problemy stomatologiczne.
Wskazania do usuwania zębów – najczęstsze problemy
Jak poważny musi być problem, aby dentysta zdecydował się na ekstrakcję? Zęby usuwamy dopiero, gdy nie da się ich już wyleczyć nawet za pomocą odbudowy protetycznej i zachowawczej, czyli częściowego uzupełnienia ubytku za pomocą wypełnień kompozytowych. Głównymi przeciwwskazaniami do tego zabiegu są zmiany nowotworowe i naczyniaki krwionośne występujące w okolicach miejsca ekstrakcji.
Najczęściej usuwa się zęby:
- ze zniszczonymi tkankami twardymi;
- zatrzymane, w przypadku których trzeba przeprowadzić zabieg operacyjny;
- z pozostawionymi torbielami, wymagającymi wyłuszczania;
- zdrowe – ze względu na wskazania ortodonty.
Pozostawienie martwego lub zainfekowanego próchnicą zęba w zębodole prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych jak: choroby serca, nerek, sepsa; może on też zagrażać innym zębom.
Precyzyjne działanie stomatologa – zabieg ekstrakcji w gabinecie dentystycznym
Jak wygląda zabieg usuwania zęba? Polega on na zerwaniu wiązadeł trzymających ząb w zębodole. Dentysta łapię go specjalnym narzędziem i wykonuje ruchy ekstrakcyjne, tak zwane zrywanie „liny”. Celem zabiegu jest usunięcie zęba w całości i wyłyżeczkowanie (usunięcie) zmian okołowierzchołkowych będących skutkiem pojawienia się procesu zapalnego tkanek.
Jak uniknąć powikłań?
Dentysta po przeprowadzeniu zabiegu wytłumaczy, co należy dalej robić. Czasem konieczna jest jeszcze jedna wizyta, na której stomatolog usunie szwy.
Najczęściej trzeba przestrzegać kilku zasad po ekstrakcji:
- nie pić i nie jeść przez dwie godziny;
- przez 30 do 45 minut nie wyjmować założonego przez dentystę doustnie tamponu;
- nie palić przez 24 do 78 godzin;
- dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.
Pozwoli to uniknąć powikłań w postaci suchego zębodołu, czyli silnego bólu spowodowanego zapaleniem zakończeń nerwowych. Zalecane jest jak najszybsze wypełnienie ubytku, ponieważ pozostałe zęby zaczną się przesuwać.
Sprzyja to też powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł.
Zabieg ekstrakcji bywa koniecznością. Dysponujemy jednak metodami ograniczającymi jego skutki. Protetyka umożliwia szybkie uzupełnienie ubytków. Pacjent, dzięki usunięciu zęba, unika poważniejszych problemów z uzębieniem i różnych chorób związanych z infekcjami w jamie ustnej.
Przeczytaj również: Kiedy i jak robimy RTG zębów?