

Spis treści
- Rentgenodiagnostyka zębów: przeciwwskazania
- Przebieg RTG zębów – co warto wiedzieć?
- Zalety stomatologicznego badania radiologicznego
Poważne leczenie stomatologiczne nie może obejść się bez wykonania RTG zębów. Trafna diagnoza i opracowanie skutecznego planu działania dentysty są możliwe dzięki zobrazowaniu problemu za pomocą zdjęć rentgenowskich. Urządzenia stosowane dziś w diagnostyce są bezpieczne, ich wykorzystanie – zgodnie z lekarskimi wskazaniami – nie niesie ryzyka dla pacjenta.
Rentgenodiagnostyka zębów: przeciwwskazania
Każdy pacjent ze skierowaniem od stomatologa może skorzystać z badania panoramicznego obejmującego całą żuchwę. Zdjęcie jednego zęba wykonuje się na życzenie badanego. Nie zawsze jednak wykonanie tego badania jest możliwe.
Przeciwwskazaniami do RTG zęba są:
- ciąża – badanie wykonuje się tylko wtedy, gdy nie można przeprowadzić go po porodzie. Podczas zabiegu stosuje się specjalne osłony chroniące płód przed napromieniowaniem;
- młody wiek – należy zachować ostrożność i ograniczyć badanie ekspozycję na promieniowanie do minimum;
- zbyt dużo zabiegów rentgenodiagnostycznych w krótkim czasie – promieniowanie X pomimo środków ochronnych jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego trzeba rozsądnie podchodzić do ilości badań w ciągu roku.
Przebieg RTG zębów – co warto wiedzieć?
W trakcie badania RTG pacjent jest ubierany w fartuch ochronny z gumy ołowianej. Dzieciom dodatkowo zakładana jest osłona na szyję, aby chronić tarczycę.
Wyróżnia się dwa rodzaje badań radiologicznych:
- wewnątrzustne – przeprowadza się je na siedząco, klisza znajduje się w naszej jamie ustnej;
- zewnątrzustne – to pantomogram i zdjęcia warstwowe, czyli tomograficzne. Przed zabiegiem należy zdjąć całą biżuterię i spinki znajdujące się w okolicy głowy.
Badanie przeprowadzane jest na leżąco. Cały zabieg trwa kilka minut. Bezpieczeństwo podczas wykonywania RTG zapewnia dobre wyposażenie w pracowni radiologicznej i doświadczeni pracownicy.
Zalety stomatologicznego badania radiologicznego
Prawidłowo wykonane RTG zębów jest bazą dla udanego leczenia. Stomatolog podejmuje decyzję o przeprowadzeniu takiego badania po zapoznaniu się ze stanem uzębienia pacjenta. Jest to też dobry początek rozpoczęcia kompleksowego leczenia zaawansowanych schorzeń. Wykonanie zdjęcia zębów pozwala na wykrycie struktur anatomicznych, które normalnie pozostają niewidoczne, jak:
- kości szczęki i żuchwy,
- zęby oraz układ ich korzeni,
- fragmenty lub całość zatoki szczękowej.
Pomaga to dentyście znaleźć przyczyny i ocenić stan rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej. Wspomaga też monitorowanie procesu leczenia.
Badanie radiologiczne ułatwia pracę stomatologa, który dzięki niemu może ocenić trafnie stan uzębienia pacjenta. Dla chorego to szansa, aby przyspieszyć proces leczenia i pozbyć się dolegliwości.
Przeczytaj również: Piękny uśmiech w każdym wieku – aparat ortodontyczny