

Pierwsza część wpisu poświęcona była parametrom szczoteczek istotnym dla prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Przejdziemy teraz do zaprezentowania modeli dostępnych na rynku stomatologicznym.
Popularne szczoteczki manualne
Są zdecydowanie najczęściej wybierane, dostępne w różnych wersjach estetycznych i funkcjonalnych, przystępne cenowo. Mogą być dodatkowo wyposażone w:
- gumki polerujące zęby, które pomagają usuwać przebarwienia,
- gumki masujące dziąsła,
- chropowatą powierzchnię do czyszczenia języka.
Zdaniem dentysty: szczoteczki tego typu mają w różnym stopniu ergonomiczne rączki, które mogą być problematyczne dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz dla dzieci, które nie opanowały jeszcze precyzyjnie motoryki małej.
Dla osób o specjalnych potrzebach – dentysta poleca
W sklepach ortodontycznych dostępne są także niestandardowe szczoteczki do zębów.
Są to szczoteczki:
- jendopęczkowe – z pojedynczym pęczkiem umieszczonym na wyprofilowanej szyjce, przechodzącej od razu w główkę. Tak zbudowana szczoteczka pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc – na przykład wokół zębów trzonowych; umożliwia czyszczenie każdego zęba osobno, podczas gdy tradycyjne szczoteczki obejmują 2-3 zęby. Dentyści polecają je osobom o nierównym uzębieniu, noszącym aparaty ortodontyczne, posiadającym mosty lub implanty;
- międzyzębowe – mają kształt cylindryczny, stożkowaty albo walcowaty, przez do przypominają małe szczotki do mycia butelek. Zbudowane są z rączki o wymiennej nasadki, co pozwala dopasowywać je do wielkości szczelin międzyzębowych. W gabinecie stomatologicznym specjalista dobierze średnicę takiej szczoteczki (0,3-8 mm). Zalecane są w przypadku: szybkiego osadzania się kamienia nazębnego, powodującego odsłanianie szyjek zębowych czy cofanie dziąseł. Docenią je także ci, którzy posiadają korony i mosty dentystyczne. To świetna alternatywa dla nici dentystycznych;
- ortodontyczne – chociaż przypominają tradycyjne szczoteczki, przeznaczone są dla właścicieli aparatów ortodontycznych. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by układ pęczków pozwalał w czasie czyszczenia na objęcie zamków i innych elementów aparatu. Ich włókna są po zewnętrznej stronie dłuższe i twardsze, a w środkowej części skrócone i bardziej miękkie;
- pooperacyjne – dedykowane osobom, które niedawno przeszły zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej na przykład operacyjne usuwanie korzeni. Są one nieco mniejsze, mają miękkie, gęste włosie, przez co można nimi myć zęby i wrażliwe po zabiegu dziąsła w sposób bezbolesny;
- do implantów – służą do utrzymywania higieny implantów stomatologicznych. Mogą to być szczoteczki o wąskich główkach z dwoma rzędami włosia (przydatne do czyszczenia implantów po stronie policzkowej, sprawdzają się także przy myciu aparatów nazębnych) lub ze specjalnie wyprofilowaną szyjką (konieczną do czyszczenia implantów umiejscowionych po wewnętrznej stronie jamy ustnej). Warto przeczytać też artykuł Implanty zębów bez tajemnic.
- do protez – wyposażono je w dodatkową szczoteczkę o spiralnym kształcie, która daje możliwość czyszczenia wewnętrznych elementów protezy. Dentysta podpowiada: warto, by osoby noszące protezy zębowe posiadały także bardzo miękką,
- szczoteczkę przeznaczoną do higieny dziąseł – ich masowanie poprawie ukrwienie.
Tradycyjne szczoteczki elektryczne
Tego typu sprzęt dostępny jest na rynku od wielu lat i został już spore grono zwolenników. Usuwają one osad w postaci płytki bakteryjnej dwa razy skuteczniej niż ich manualne odpowiedniki, ponieważ ich główki wykonują ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny z częstotliwością do 40000 ruchów na minutę. Są delikatne dla dziąseł, ale wymagają pewnej ostrożności w stosowaniu.
Pewną odmianą szczotek elektrycznych są szczoteczki wibracyjne – bardzo podobne do manualnych, ale wspomagane wibracjami główki.
Nowoczesne szczoteczki soniczne
Od pewnego czasu wzięciem cieszą się też szczoteczki soniczne, wykorzystujące fale dźwiękowe, rozchodzące się w płynie zgromadzonym w jamie ustnej. Pod wpływem ich działania powstają bąbelki, które docierają do najtrudniej dostępnych miejsc, gdzie usuwają bakterie i rozbijają płytkę nazębną. Uważa się je za delikatniejsze niż elektryczne, ale także od nich skuteczniejsze.
Nic nie zastąpi dentysty
Nawet najnowocześniejsza i najlepiej dobrana pod kątem indywidualnych potrzeb szczoteczka to tylko element procesu dbania o higienę jamy ustnej, który powinien być nadzorowany przez dentystę w czasie odbywających się regularnie kontroli w gabinecie.
W innym miejscu na naszym blogu poznaj ABC higieny jamy ustnej.