Spis treści
Fluoryzacja jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania powstawania próchnicy. Fluor ma niezwykle korzystny wpływ na stan szkliwa nazębnego, nawet wtedy, gdy zostało ono poważnie uszkodzone.
Zabieg fluoryzacji polega nakładaniu preparatów fluorowych na oczyszczonego zęba. Produkty tego typu zazwyczaj mają postać:
- pianek fluoryzacyjnych,
- żelu,
- lakieru.
Fluoryzacja w szkole – informacje praktyczne
Dość często można spotkać się z praktyką przeprowadzania fluoryzacji w szkołach podstawowych. Do takich czynności dochodzi w tych placówkach oświatowych, gdzie poziom fluorków w wodzie zdatnej do picia nie jest większy niż 1 mg/l. Profilaktyka fluorkowa techniką mycia zębów preparatami zawierającymi fluor jest powtarzana w takich miejscach 6 razy, w sześciotygodniowych odstępach.
Powinieneś wiedzieć, że fluoryzacja w szkole może zostać przeprowadzona jedynie wtedy, gdy rodzice uczniów wyrażają zgodę na podjęcie podobnych działań. Rodzice, którzy mają wątpliwości co do przeprowadzania zabiegu tego typu, nie muszą się na niego zgadzać.
Przeczytaj również: Czym jest radiowizjografia?
Opinie o zabiegu fluoryzacji
Dawniej uważano, że pasty z fluorem mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie młodych pacjentów w leczeniu stomatologicznym. Z tego powodu wielu rodziców odrzucało skorzystanie z możliwości zapobiegania próchnicy swoich dzieci. Najnowsze nadania dowiodły jednak, że niewielka ilość tej substancji jest w pełni bezpieczna. Co więcej, ma ona ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowego stanu zębów u najmłodszych.
Dowody na prawdziwość powyższych tez można odnaleźć w badaniach naukowych prowadzonych przez Europejską (oraz Amerykańską) Akademię Stomatologii Dziecięcej.
Sprawdź też Lakowanie zębów w profilaktyce stomatologicznej