Spis treści
- Skąd mleczaki u dorosłych?
- Konsultacja ze stomatologiem – w czym może pomóc?
- Stomatologiczne możliwości po utracie mleczaków u dorosłych
Zęby przetrwałe, czyli inaczej mleczaki, ma aż 25% pacjentów gabinetów stomatologicznych. Ta przypadłość budzi często różne obawy związane z ich wypadaniem. Brak zęba u dziecka nie powoduje sensacji. Inaczej jest w przypadku osób dorosłych – u nich ubytki wpływają na samopoczucie i to, jak będą postrzegane. Dentyści doradzają rozsądne podejście – zdrowe mleczaki mogą przetrwać długie lata. Co warto wiedzieć, gdy w wieku dorosłym posiada się zęby mleczne?
Skąd mleczaki u dorosłych?
Jeśli zastanawiamy się, czy nas też może dotyczyć ten problem, to warto przyjrzeć się swojej rodzinie. Posiadanie zębów mlecznych w dorosłym wieku ma najczęściej podłoże genetyczne. RTG zębów, które zleca stomatolog, pomoże określić, co wpłynęło na to, że mleczne zęby nie wypadły.
Ma to najczęściej związek, z sytuacjami, w których:
- pacjent nie posiada zawiązków zębów stałych;
- wystąpiły trudności w ich wyżynaniu się.
Wizyta u dentysty rozwieje wszelkie wątpliwości. Regularne konsultacje, przynajmniej raz do roku, pozwolą szybko dostrzec niekorzystne dla nas zmiany.
Konsultacja ze stomatologiem – w czym może pomóc?
Podstawowym problemem pacjentów jest to, czy zęby mleczne usuwać, czy poczekać, aż same wypadną. Dentyści doradzają drugie rozwiązanie – zadbane zęby przetrwają nawet do 30-40 roku życia. Nie warto czekać na wizytę u stomatologa, aż wystąpią problemy z uzębieniem. Mleczaki pojawiają się w miejscach, od których zależy wygląd naszego uśmiechu. To najczęściej zęby przedtrzonowe w żuchwie, czyli czwórki i piątki.
Dodatkowo występują parami – po lewej i prawej stronie jamy ustnej.
Stomatolog podpowie nam, jak dbać o zęby mleczne.
Stomatologiczne możliwości po utracie mleczaków u dorosłych
Przeczytaj również: Wybór protezy zębowej
Co dalej robić, gdy mleczaki wypadły lub wymagają usunięcia? Podstawowym warunkiem, od którego zależy dalsze leczenie, jest obecność lub brak zęba stałego w dziąśle. Rozwiązania, które może doradzić dentysta, to:
- wyciąganie zęba stałego, za pomocą zamków ortodontycznych;
- korzystanie z odbudowy protetycznej: mostów i implantów;
- zakładanie aparatu ortodontycznego, który przesuwa zęby, aż do ukrycia ubytków.
Utrudnienia
Czasem miejsce po mleczaku jest za małe, aby wstawić tam implant. W tej sytuacji pozostaje odbudowa protetyczna lub zsuwanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Uśmiech bez ubytków, to cel leczenia u ortodonty lub protetyka, którzy dysponują środkami odpowiednimi do zaradzenia tego typu problemom.
Mając mleczaki jako osoby dorosłe, możemy o nie zadbać tak, aby uniknąć kosztownego wstawiania implantów, mostów protetycznych lub zakładania aparatu ortodontycznego.
Od systematyczności pacjenta gabinetu stomatologicznego w dbaniu o stan uzębienia zależy jego uśmiech.