

Spis treści
Naturalne zęby są odpowiedzialne za gryzienie i rozdrabnianie pokarmu w jamie ustnej. Z wiekiem ich kondycja słabnie, powierzchnie żujące ścierają się. Niekiedy pod wpływem chorób przyzębia, niewłaściwej diety lub po prostu ze starości, zęby wypadają – ciągłość łuku zostaje przerwana, powstaje nieestetyczny brak. Na szczęście są sposoby, aby tego typu ubytki uzupełnić i znów cieszyć się pięknym uśmiechem.
Zadania biologicznych zębów w wielu przypadkach spełnią właściwie dobrane protezy zębowe.
Rodzaje protez zębowych
Współcześnie Pacjenci stomatologiczni mają bardzo szeroki wybór odpowiednich protez zębowych. W zależności od sposobu mocowania możemy je podzielić na dwie grupy:
- stałe,
- ruchome.
Protezy stałe są nierozerwalnie złączone z własnym uzębieniem Pacjenta.
Najpopularniejsze z nich to:
- korony dentystyczne,
- mosty protetyczne,
- wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe.
Mocuje się je w jamie ustnej za pomocą specjalnych spoiw dentystycznych, czyli cementów. Polecane są w przypadku niewielkich luk w uzębieniu.
Drugą grupę protez stanowią protezy ruchome, zalicza się do nich:
- protezy zębowe szkieletowe,
- protezy nakładowe,
- częściowe protezy zębowe,
- pełne protezy zębowe osiadające.
Przeczytaj również: Wybielanie zębów – moda czy potrzeba?
Rodzaje protez
Protezy szkieletowe i częściowe stosuje się w przypadku, gdy większość naturalnego uzębienia jest zachowana – to do niego mocuje się je za pomocą specjalnych klamer. Pozwalają na uzupełnienie braku kilku zębów.
Protezy pełne – w odróżnieniu od częściowych – mocuje się w jamie ustnej dopiero po całkowitym usunięciu resztek naturalnego uzębienia i zagojeniu dziąseł. Składają się z imitacji pełnego podniebienia i kompletu sztucznych zębów w danym łuku.
Produkty protetyczne wykonuje się z miękkich i plastycznych materiałów, takich jak żywice czy akryl oraz ze stopów metali lekkich. Dzięki temu są wygodne i funkcjonalne. Dobrze wykonana i zadbana proteza może pełnić swoje funkcje przez około 10 lat.
Protetyk pomoże z wyborem
Profesjonalnym doborem protez zębowych zajmują się specjaliści protetyki. To oni dokonują oceny uzębienia i podpowiadają najwłaściwsze rozwiązanie problemu bezzębia. Aby proteza była wygodna, należy ściśle współpracować z lekarzem podczas wykonywania odcisków, ponieważ posłużą one do stworzenia odlewów, na których podstawie powstanie właściwa proteza.
Początki noszenia protezy zębowej są na ogół trudne, lecz nie należy się zniechęcać. W trakcie noszenia możliwe jest dokonywanie poprawek i odpowiednie szlifowanie drażniących elementów. Prawidłowe dopasowanie, już po okresie adaptacyjnym, gwarantuje brak poczucia dyskomfortu.
Odpowiednia pielęgnacja
Protezy zębowe są wbrew pozorom bardzo delikatne. Nie należy dopuścić do ich upadku lub przypadkowego przygniecenia, ponieważ mogą ulec pęknięciu lub uszkodzeniu.
Powinny one być wyjmowane z jamy ustnej najlepiej na całą noc. Muszą być również pielęgnowane odpowiednimi środkami czyszczącymi. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do ich wyschnięcia.
Ważne jest również codzienne szczotkowanie – nie różni się ono od szczotkowania naturalnych zębów – potrzebne są: pasta i miękka szczoteczka, dzięki którym oczyścimy powierzchnie, z którymi proteza styka się w ciągu dnia: język, policzki i dziąsła, usuwamy chorobotwórcze bakterie i zapobiegamy rozwojowi stanów zapalnych wszystkich tkanek miękkich jamy ustnej.
Jeśli będziemy postępować w ten sposób, nasza proteza zębowa będzie z nami przez lata.