Spis treści
Leczenie kanałowe jest zabiegiem stomatologicznym stosowanym w przypadku zapalenia miazgi zęba. Miazga zębowa to unerwiona część zęba wypełniająca centralną jego cześć. To w niej znajdują się odżywiające ząb i zaopatrujące go w tlen naczynia krwionośne. Kiedy na skutek infekcji lub nieleczonej próchnicy miazga ulega zapaleniu, ząb nie może normalnie funkcjonować. Zmiany chorobowe organizm sygnalizuje bólem i nadwrażliwością zębów na spożywane pokarmy o różnych temperaturach (zimne lody, gorąca herbata). Przy ostrych zapaleniach, ból potrafi być bardzo dotkliwy.
Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych może doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi, grożącego utratą zęba. Nieleczone zapalenie może zaatakować również kości szczęki i narazić nas na poważne problemy zdrowotne. Jedynym ratunkiem jest udanie się do gabinetu stomatologicznego i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Co oznacza leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe fachowo nazywane leczeniem endodontycznym lub endodoncją, polega na usunięciu chorej miazgi z wnętrza zęba i wypełnieniu ubytków odpowiednimi materiałami. Kanałowo leczy się zęby stałe. Takiemu leczeniu można także poddać zęby mleczne, jednak przeważnie zmienione chorobowo mleczaki usuwa się.
Ze względu na budowę zębów działania endodontyczne są procesem złożonym. Etapy leczenia kanałowego możemy podzielić na:
- diagnozę wykonywaną przez lekarza stomatologa lub specjalistę endodontę;
- przygotowanie do zabiegu – wykonanie zdjęć rentgenowskich, wyleczenie ubytków sąsiednich, zastosowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych;
- leczenie.
Nie wolno zapominać także o okresowej kontroli stomatologicznej po zabiegu ze względu na potencjalnie możliwe powikłania.
Przeczytaj również: Lakowanie zębów w profilaktyce stomatologicznej
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Chorobowo zmieniona miazga zębowa musi zostać dokładnie usunięta. W tym celu lekarz stomatolog zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów. Na jego podstawie ocenia ilość, kształt i rozmieszczenie wszystkich kanałów w tkance zębowej – w zależności od rodzaju zęba może to być od 1 do 5 kanałów. Oczyszczone z miazgi zębowej kanały są płukane, a następnie osuszane.
W tak przygotowanym kanale umieszcza się wypełnienie. Stosuje się do tego celu kompozytowe materiały kosmetyczne. Jednym z nich jest gutaperka – naturalna substancja przypominająca kauczuk. Obecnie używane specjalistyczne narzędzia dentystyczne ze stopów niklowo-tytanowych minimalizują ryzyko infekcji oraz pozwalają na dokładne oczyszczenie krętych kanałów zębowych.
O bólu w czasie leczenia kanałowego
Każdy, przed kim stoi widmo jakiegokolwiek zabiegu dentystycznego, z pewnością zastanawia się, jak bardzo będzie on bolesny. Leczenie kanałowe jest skomplikowaną procedurą, dlatego z zasady do każdego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Niekiedy lekarz stomatolog podejmuje decyzję o zatruciu nerwu jeszcze przez zabiegiem, co dodatkowo wpływa na uniknięcie bólu przy wypełnianiu kanałów.
Należy jednak pamiętać, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Niektórzy uznają znieczulenie przy tego typu zabiegu dentystycznym za zbędne, inni – za absolutnie konieczne.
Ważne, aby bezpośrednio po zabiegu, nie wpadać w panikę, jeżeli – w momencie, kiedy przestanie działać znieczulenie – zaczniemy odczuwać ból. Ząb leczony kanałowo oraz tkanki przyległe, potrzebują kilku dni lub nawet tygodni by się zregenerować.
To naturalny proces, którego nie da się przyspieszyć.