Spis treści
Zęby nadwrażliwe potrafią utrudnić życie, zwłaszcza spożywanie posiłków. Choć objawy są nieprzyjemne, to jednak na tyle krótkotrwałe, by łatwo je zlekceważyć. Tymczasem krótki, przeszywający ból zęba może oznaczać poważne zmiany, które wymagają leczenia stomatologicznego.
Objawy i przyczyny nadwrażliwych zębów
W zębach nadwrażliwych szkliwo nie jest wystarczająco szczelne, by chronić unerwioną zębinę przed czynnikami zewnętrznymi. W kontakcie z niektórymi z nich reaguje bólem. Problem dotyczy w pierwszej kolejności kłów, następnie zębów przedtrzonowych, siecznych i trzonowych.
Objawem nadwrażliwych zębów jest ból:
- podczas spożywania gorących napojów,
- w kontakcie z zimnem np. podczas jedzenia lodów,
- przy myciu zębów.
Nadwrażliwość zębów nie jest cechą wrodzoną. Sami odpowiadamy za uszkodzenie szkliwa, na ogół nieświadomie osłabiając izolację zębów poprzez różnego rodzaju zaniedbania. W efekcie dochodzi do przeciążenia zębów i odsłonięcia zębiny.
Co jest powodem nadwrażliwości zębów?
- złe nawyki higieniczne – spożywanie produktów zmieniających odczyn śliny na kwaśny i powodujących demineralizację szkliwa (cytrusy i ogólnie kwaśne produkty i potrawy, gazowane napoje. Warto wiedzieć, że w podobny sposób działają na szkliwo wymioty, podczas których kontakt z zębami mają kwasy żołądkowe),
- wady zgryzu,
- mechaniczne uszkodzenia szkliwa (np. poprzez mocne szczotkowanie z użyciem silnych past, w tym wybielających, przy zgrzytaniu zębami, obgryzanie paznokci a także końcówek ołówków, długopisów),
- wybielanie zębów – preparaty wybielające mogą sprawiać, że przez krótki czas po wybielaniu zęby mogą być nadwrażliwe. W tym czasie wystarczy odpowiednia pielęgnacja (specjalna pasta, używanie nici dentystycznej, płukanie jamy ustnej).
Przeczytaj również: Postępowanie po usunięciu zęba
Czy i jak leczyć zęby nadwrażliwe?
W złagodzeniu objawów nadwrażliwości zębów na ogół wystarczające są domowe sposoby: specjalna pasta do zębów i odpowiednia pielęgnacja. W przypadku, gdy własne metody łagodzenia objawów okazują się zawodne, najlepiej skorzystać z pomocy dentysty.
Nadwrażliwość wymagająca leczenia:
- zbyt zniszczone szkliwo,
- obniżenie dziąseł, odsłonięcie szyjki zęba.
Wzmocnienie szkliwa
Dla osób, które chcą wzmocnić szkliwo u dentysty jest kilka opcji do wyboru:
- pierwsza to fluoryzacja zębów (tzw. lakierowanie). Fluor wzmacnia szkliwo, czyni je bardziej odpornym na kwasy powodujące nadwrażliwość. Efekt jest odczuwalny praktycznie od razu po zabiegu. Konieczne jest jednak jego powtarzanie w odstępach półrocznych,
- inna możliwość to pokrycie zębów preparatem zawierającym wysoce stężone wapno i fosforany, które wpływają na mineralizację szkliwa i neutralizowanie kwasów powstałych za sprawą bakterii (odpowiedzialnych za nadwrażliwość). Podobne działanie ma impregnacja, dzięki której po nałożeniu specjalnego preparatu zęby są mniej wrażliwe,
- duże ubytki zaleca się pokryć wypełnieniem kompozytowym. Stworzy ono skuteczną izolację dla zakończeń nerwowych zębów i ochroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. W skrajnych przypadkach, gdy korzeń zęba jest bardzo odsłonięty, stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na przeszczepie dziąsła.
Nadwrażliwość mogą powodować również choroby przyzębia (próchnica, paradontoza). W takim wypadku konieczne będzie najpierw wyleczenie zębów.
Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość powinni o niej poinformować dentystę podczas wizyty kontrolnej. Stomatolog oceni stan szkliwa i ewentualnie zdecyduje o środkach zaradczych, które nie tylko przyniosą ulgę, ale też zabezpieczą zęby przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.