Spis treści
- Implant stomatologiczny
- Wskazania do zastosowania implantów stomatologicznych
- Kiedy wszczepienie implantu zęba jest przeciwwskazane?
- Jak wygląda zabieg wszczepiania sztucznego zęba?
- Cena implantu zębowego
Implant to ciało obce wszczepione do organizmu w celu zastąpienia lub uzupełnienia braku tkanek czy narządów. Implant zęba nie jest wiec niczym innym jak sztucznym zębem, umieszczonym na stałe w jamie ustnej, by uzupełnić uzębienie.
Są wygodną alternatywą dla tradycyjnie stosowanych protez zębowych.
Implant stomatologiczny
Implant stomatologiczny jest wykonany z materiału obojętnego dla organizmu, najczęściej z tytanu. Składa się z połączonych ze sobą części: dolną stanowią tytanowe śruby – zastępujące korzeń zęba, górną – korona dentystyczna – imitująca naturalny ząb.
Mogą one przybierać różne kształty, w zależności od rodzaju zęba, który zastępują. Wytwarza się je w kształcie jedynek, dwójek, trójek i zębów trzonowych z materiałów takich jak porcelana lub tworzywo ceramiczne.
Dobrze wykonana korona wizualnie nie różni się niczym do naturalnego zęba. Również czucie w jamie ustnej po wszczepieniu implantów zębów pozostaje bez zmian.
Wskazania do zastosowania implantów stomatologicznych
Implanty zębów przywracają funkcjonalność łukom zębowym oraz znacząco wpływają na poprawę wyglądu. Wskazaniem do wszczepienia sztucznego zęba są przede wszystkim:
- brak jednego lub kilku zębów,
- stan po ekstrakcji zęba,
- brak zawiązków zębów,
- nietolerancja innych metod uzupełniania braków uzębienia w postaci tradycyjnych protez zębowych.
Kiedy wszczepienie implantu zęba jest przeciwwskazane?
Ponieważ wszczepienie implantu jest zabiegiem medycznym, decyzję o dopuszczeniu Pacjenta do procedury podejmuje lekarz. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:
- okres ciąży i karmienia,
- cukrzycę,
- bruksizm, czyli nawykowe nocne zgrzytanie zębami,
- stan po radioterapii kości twarzoczaszki,
- choroby krwi, układu krążenia, endokrynologiczne i układu oddechowego.
Przed zabiegiem należy koniecznie wyleczyć choroby przyzębia i ubytki spowodowane próchnicą. Ponadto Pacjenci powinni cieszyć się ogólnym dobrym zdrowiem oraz mieścić się w granicach wiekowych: od 16 do 65 lat.
Przeczytaj również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia
Jak wygląda zabieg wszczepiania sztucznego zęba?
Procedurę wszczepienia implantu zęba można podzielić na dwa etapy:
- chirurgiczny,
- protetyczny.
Można je przeprowadzić tylko w określonych przez lekarza stomatologa odstępach czasu.
Etap chirurgiczny wszczepiania implantów zębów polega na wywierceniu w kości zębodołu otworu, w który następnie wprowadza się śrubę tytanową. Lekarz zszywa dziąsło w miejscu, przez które wprowadzono część implantu.
Zamocowana w ten sposób tytanowa śruba jest całkowicie niewidoczna. Przez około 3 miesiące będzie się zrastać z naturalną kością.
Inne działanie
Po upływie tego czasu, stomatolog delikatnie nacina miejsce nad wszczepem i wprowadza drugą śrubę. To na niej będzie zamocowana korona imitująca ząb naturalny. Etap chirurgiczny jest wykonywany pod narkozą, trwa około godziny.
Drugi etap wszczepienia implantów zębów nazwany jest etapem protetycznym. Polega on na pobraniu wycisków i przygotowaniu odpowiedniego wypełnienia. Koronę imitującą ząb naturalny umieszcza się na specjalnym łączniku. Łącznik przytwierdzony jest do śruby tytanowej.
Odpowiednio wykonany implant jest stabilny i trudno odróżnić go od pozostałych zębów.
Jak dbać o implanty po zabiegu?
Po wszczepieniu implantu zębów niezwykle ważna jest systematyczna higiena jamy ustnej. Szczególnie wskazane jest stosowanie nici dentystycznych. Usuwają one zalegający osad nazębny i zapobiegają powstawaniu kamienia w przestrzeniach pomiędzy dziąsłem a koroną.
Cena implantu zębowego
Decyzja o wszczepieniu implantu wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym.
Na całkowity koszt zabiegu składa się między innymi:
- konsultacja lekarska,
- wykonanie i opis pantomogramu i zdjęć tomograficznych,
- wszczepienie tytanowej części implantu zęba,
- wykończenie implantu dentystyczną koroną.
Średnia cena procedury to koszt około 4000 tysięcy złotych za jeden ząb. Jeśli jednak zależy nam na niekwestionowanej wygodzie i wysokiej estetyce – warto rozważyć taką opcję.