

Spis treści
- Kwestia nazewnictwa – dawniej i dziś
- Usługi świadczone w gabinetach lekarskich
- Oferta gabinetu M-Dentica
Gdy nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej, przestało funkcjonować rozróżnienie tytułowych zawodów. Nie oznacza to jednak, że wcześniej taki podział nie istniał. Z usług tych specjalistów należy korzystać przynajmniej raz na pół roku, zatem warto wiedzieć, czym właściwie różni się dentysta od stomatologa.
Kwestia nazewnictwa – dawniej i dziś
Rozróżnienie obu zawodów obowiązywało w latach 1996-2002. Wtedy osoba, która ukończyła studia medyczne na kierunku stomatologii otrzymywała tytuł lekarza stomatologa. Oznaczało to, że zajmuje się leczeniem nie tylko zębów, lecz także przyzębia, błony śluzowej czy też innych tkanek w jamie ustnej. Wtedy więc na pytanie, czym różni się dentysta od stomatologa, odpowiedzielibyśmy – kwalifikacjami oraz zakresem obowiązków. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy było pochodzenie obu słów, gdyż „stoma” z języka greckiego oznacza „usta”, a „dens” – „ząb”.
Przepisy zmieniły się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Obecnie obowiązują zapisy Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którą dentysta udziela świadczeń zdrowotnych w przypadku chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki, a także okolic przyległych. Zatem kwestia tego, czym różni się on od stomatologa, nie jest już brana pod uwagę. Decyzja o ujednoliceniu uprawnień wykonawców obu zawodów wzbudziła kontrowersje w środowisku medycznym, jednak protesty lekarzy nie przyniosły oczekiwanego skutku. Trzeba natomiast wspomnieć o tym, że w niektórych krajach taki podział wciąż funkcjonuje – mowa na przykład o Austrii oraz Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj również: Co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie?
Usługi świadczone w gabinetach lekarskich
Obecnie nie można już wskazać odpowiedzi na pytanie, czym różni się dentysta od stomatologa, gdyż formalnie różnice nie występują. Niezależnie od tego, którym z wymienionych tytułów posługuje się dany specjalista, pomoże on w walce z takimi problemami jak:
- próchnica,
- choroby przyzębia,
- nowotwory jamy ustnej,
- urazy mechaniczne w obrębie szczęki i żuchwy,
- zapalenie dziąseł,
- kwasowa erozja szkliwa.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z Pacjentem i opracuje plan leczenia. Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład RTG zębów, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do konkretnego zabiegu. Udzieli też porad w kwestii prawidłowej higieny jamy ustnej, co pomoże w zapobieganiu podobnym dolegliwościom w przyszłości.
Uprawnienia do świadczenia wymienionych powyżej usług posiadają zarówno osoby, które przed 2002 rokiem uzyskały tytuł lekarza stomatologa, jak i osoby, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej uzyskały tytuł lekarza dentysty. Zatem czym różni się dentysta od stomatologa? W praktyce taki podział już nie funkcjonuje, co oznacza, że nie musimy zastanawiać się, do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku objawów choroby w obrębie jamy ustnej. Warto natomiast wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak stosowane metody pracy czy też certyfikaty potwierdzające wysoką jakość usług.
Oferta gabinetu M-Dentica
Nasi specjaliści zapewniają szeroki zakres usług, bowiem zajmują się nie tylko leczeniem zachowawczym i periodontologią, lecz także protetyką, wybielaniem zębów oraz wykonywaniem zabiegów chirurgicznych. W pracy korzystamy z nowoczesnych urządzeń – dysponujemy między innymi radiowizjografem, kamerą wewnątrzustną i mikroskopem Leica, który znajduje zastosowanie zwłaszcza w endodoncji. Zapraszamy do zapisania się na konsultację w celu omówienia problemu oraz wyboru skutecznych rozwiązań.