Spis treści
- Chirurgia stomatologiczna w znieczuleniu miejscowym
- Chirurgia stomatologiczna pod narkozą
- Substancje dodatkowe
Zastosowanie znieczulenia jest niezbędne dla wielu pacjentów korzystających z opieki dentystycznej. Dotyczy to nie tylko osób, które boją się bólu, ale zwłaszcza tych poddającym się trudnemu leczeniu. Poważne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej należą do szczególnie inwazyjnych i bez znieczulenia ich przeprowadzenie mogłoby być trudne.
Chirurgia stomatologiczna w znieczuleniu miejscowym
W przypadku chirurgii stomatologicznej większość zabiegów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, podawanym w okolicy leczonego zęba. Jego zaletą jest zminimalizowanie odczuwania bólu przez pacjenta i jednocześnie zachowanie kontaktu z pacjentem. To ostatnie jest ważne np. przy usuwaniu zębów, gdyż pozwala uniknąć powikłań.
Wygodny jest też fakt, że znieczulenie tego typu nie wymaga żadnego przygotowania.
Do znieczulenia miejscowego należy:
- znieczulenie powierzchniowe – polega ono na nałożeniu na śluzówkę (na watce lub ligninie) żelu lub sprayu znieczulającego. Przy tego typu rozwiązaniu środkiem znieczulającym jest na ogół lignokaina,
- znieczulenie nasiękowe – odbywa się poprzez nakłucie igły w rejonie zęba. Z tego miejsca w krótkim czasie odbywa się znieczulenie pobliskich tkanek,
- znieczulenie przewodowe – w tym wypadku znieczulenie jest podawane w okolicy większego nerwu. Jest ono popularne przy leczeniu zębów bocznych dolnych i powoduje drętwienie dolnej wargi, języka oraz policzka.
W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego po wykonaniu niektórych zabiegów mogą wystąpić drobne dolegliwości bólowe lub obrzęk. Dzieje się tak np. po resekcji wierzchołka korzenia, służącej usunięciu stanów zapalnych w zębach.
Przy normalnym przebiegu leczenia dolegliwości przejdą po kilku dniach.
Chirurgia stomatologiczna pod narkozą
U pacjentów, którzy wyrażą taką potrzebę lub u których istnieją do tego szczególne wskazania medyczne i nie tylko można zastosować znieczulenie ogólne czyli narkozę. Znieczulenie tego typu jest sugerowane przez samego specjalistę od chirurgii stomatologicznej, szczególnie przed trudnymi zabiegami.
Przykładem może być jednoczesne usunięcie wszystkich ósemek. Narkoza jest tu dobrym rozwiązaniem, gdyż zabieg ten jest czasochłonny i obciążający dla pacjenta.
Narkoza jest wskazana u:
- dzieci,
- wszystkich cierpiących na dentofobię,
- osób upośledzonych,
- osób chorych, u których stwierdzono przeciwwskazania do znieczulenia miejscowego (w tym uczulenie na podawane środki).
Przeczytaj również: Przebieg opieki dentystycznej u dzieci
Więcej o zabiegach
Zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym mogą być wykonywane w gabinetach dysponujących kompletnym zapleczem anestezjologicznym oraz zapewniających wsparcie anestezjologa. Ten ostatni nie tylko wprowadza pacjenta w narkozę, ale też czuwa przy nim po zabiegu do czasu ustąpienia działania środków.
Dostępne obecnie formy znieczulenia są bezpieczne dla pacjentów.
Substancje dodatkowe
Środki do znieczulenia miejscowego zawierają m.in. substancje chroniące tkanki przed wnikaniem znieczulenia oraz chronią przed krwawieniem. Mogą z niego korzystać również kobiety w ciąży. Najważniejsze jednak, że przed każdym zabiegiem lekarz konsultuje z pacjentem dobór znieczulenia, uwzględniając przy tym stan zdrowia i predyspozycje własne danej osoby.
U alergików zaleca się też wykonanie testu na działanie środka znieczulającego. Wszystkich tych szczegółów dopilnuje specjalista od chirurgii stomatologicznej, a pacjent bez obaw i bez bólu będzie mógł się poddać zabiegowi.