Spis treści
Pięknego idealnie równego zgryzu i śnieżnobiałych zębów pożąda wielu z nas. Niestety, mało kogo natura obdarzyła takim prezentem. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia estetyczna. W rękach specjalisty nawet najbardziej nierówne zęby przeistoczą się w hollywoodzki uśmiech – wszystko to dzięki licówkom.
Co to są licówki?
Licówki to bardzo cienkie płatki z tworzywa, mocowane do przedniej, czyli licowej, części zębów. Wykonuje się je najczęściej z porcelany lub kompozytu, ale na rynku dostępne są też modele z akrylu, pełno ceramiczne, jak też ręczne malowane.
Obok tradycyjnych występują także cienkościenne – napalane na folii platynowej.
Są równie wytrzymałe, różnią się jedynie sposobem mocowania.
Wskazania do założenia licówek
Na licówki można zdecydować się z powodów estetycznych, dla własnego komfortu. Jednak niektórym są one szczególnie polecane ze względu na:
- ząb lub zęby przebarwione, martwe,
- ząb lub zęby o nieregularnym kształcie,
- przerwę lub przerwy między zębami (diastema).
Prawidłowo nałożona licówka wyrównuje koloryt i kształt zęba, wypełnia zbyt duże i nieestetyczne przestrzenie międzyzębowe. Dzięki nim można estetycznie opracować zęby połamane, zwłaszcza jedynki.
Kiedy licówki się nie sprawdzą?
Założenie licówek jest profesjonalnym zabiegiem dentystycznym, dlatego decyzję o kwalifikacji do tej procedury podejmuje lekarz stomatolog, uświadamiając Pacjenta, że jest to decyzja na całe życie. Nie każdy jednak będzie mógł je nosić.
Czerwone światło pojawi się w przypadku:
- licznych ubytków i stanów zapalnych jamy ustnej,
- niesystematycznej higieny zębów,
- chorób przyzębia – np. paradontozy,
- bruksizmu, czyli niekontrolowanego nocnego zgrzytania zębami,
- zbyt małej ilości szkliwa,
- małego rozmiaru zębów – mają one niewystarczającą do przyklejenia płytki powierzchnię,
- obgryzania paznokci,
- leczenia kanałowego zębów.
Zakładanie licówek
Założenie licówek to proces czasochłonny. Zabieg wymaga uprzedniego wyleczenia wszystkich zębów – czas, który na to poświęcimy będzie zależał od ilości ubytków. Wcześniej można też zęby wybielić, by można było wybrać jak najjaśniejszy ich odcień, dopasowany do zębów trzonowych.
Kolejnym etapem jest przygotowanie formy. Lekarz stomatolog powinien wykonać dokładne pomiary łuków zębowych, pobrać odciski i wykonać odpowiednie wizualizacje. Licówki muszą być idealnie dopasowane do zgryzu, nie mogą przeszkadzać w mówieniu i jedzeniu. Muszą się też podobać Pacjentowi.
Założenia
Założenie licówek prawie zawsze wiąże się z koniecznością odpowiedniego spreparowania zębów. Należy je oszlifować, delikatnie spiłowując wierzchnią warstwę; w niektórych, nielicznych, przypadkach wystarczy polerowanie (licówki addytywne).
Zwykle licówki przytwierdza się specjalnym klejem tylko do zębów widocznych podczas uśmiechania się i mówienia, a więc na nie mniej niż 8 zębów w każdym łuku.
Ceny licówek
Licówki to dość duży wydatek. Jedna licówka, w zależności od materiału, z którego została wykonana, to wydatek rzędu od 300 do nawet 4000 tysięcy złotych. Najdroższe są licówki ręcznie malowane i pełnoceramiczne.
Są one jednak tańsze od koron protetycznych.
Podstawowa pielęgnacja
Licówki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. O nowy uśmiech dbamy tak, jak dotychczas. Wystarczy dobra szczoteczka do zębów, ulubiona pasta i regularne, okresowe kontrole stomatologiczne.
Przeczytaj również: Leczenie kanałowe – kiedy i dlaczego?