Spis treści
- Przyczyny chorób przyzębia
- Niebezpieczne zapalenie dziąseł
- Poważny stan – paradontoza
- Leczenie chorób przyzębia – tylko w gabinecie stomatologicznym
- Inne choroby
Stan zdrowia naszych zębów jest odbiciem kondycji całego organizmu – wskaźnik ten jest niezależny od wieku. Choroba przyzębia może zaatakować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na częstość występowania zaliczono ją do chorób społecznych, czyli diagnozowanych u większości populacji.
Chorób przyzębia nie należy lekceważyć. Nieleczone prowadzą do utraty zębów i rozległych, niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych. Ponadto są bardzo bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny chorób przyzębia
Najczęstszą przyczyną rozwijającej się choroby przyzębia jest nieodpowiednia higiena zębów. Sprzymierzeńcami chorobotwórczych bakterii są: niesystematyczne szczotkowanie, spożywanie dużej ilości cukrów (zwłaszcza w słodzonych napojach) i spożywanie zbyt małej ilości witamin.
Kolejną przyczyną są używki: palenie tytoniu, nadużywane alkoholu. Niekiedy zły stan zębów i dziąseł jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą lub uszkodzeniami mechanicznymi.
Niepokojące symptomy pojawiające się w obrębie jamy ustnej mogą być również skutkiem lub przyczyną innych – poważniejszych – schorzeń: kardiologicznych i onkologicznych. Jak zatem rozpoznać powszechne choroby przyzębia? Do najpopularniejszych należą zapalenie dziąseł oraz paradontoza.
Niebezpieczne zapalenie dziąseł
Objawy zapalenia dziąseł są często ignorowane, a jego przyczyna – prozaiczna. Źle prowadzona higiena jamy ustnej i nagromadzenie płytki nazębnej prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. W takich warunkach chorobotwórcze bakterie namnażają się w szybkim tempie i potrafią zająć nawet całe łuki zębowe. Pierwsze objawy zapalenia dziąseł to uczucie niesmaku w ustach i nieświeży oddech.
Jeżeli je zbagatelizujemy, w niedługim czasie pojawią się ból i swędzenie w obrębie jamy ustnej oraz krwawienie z dziąseł. Z wizytą u lekarza stomatologa nie należy zwlekać. Nieleczone, zaawansowane zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy.
Poważny stan – paradontoza
Paradontozę powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni zęba.
Jeżeli kamień nazębny zacznie narastać w obszarze między brzegiem dziąsła a tkanką zęba, chorobotwórcze bakterie mogą doprowadzić do zaniku kości i utraty zęba. Pierwszym zauważalnym objawem zapalenia przyzębia jest cofnięcie dziąseł i obnażenie szyjek zębowych.
Objawami pobocznymi są – podobnie jak w przypadku zapalenia dziąseł – ból i krwawienie w jamie ustnej.
Przeczytaj również: ABC higieny jamy ustnej
Leczenie chorób przyzębia – tylko w gabinecie stomatologicznym
W obu przypadkach zainfekowane dziąsła należy powierzyć opiece stomatologa specjalizującego się w periodontologii, a więc zajmującego się chorobami przyzębia.
Podstawowym zabiegiem leczniczym i profilaktycznym jest skalling. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Kamień można usunąć:
- ręcznie – metodą tradycyjną,
- mechanicznie – dentystyczną frezarką,
- laserowo – z pomocą nowoczesnych urządzeń stomatologicznych,
- dźwiękami lub ultradźwiękami – coraz powszechniejsza metoda,
- chemicznie – za pomocą specjalnych płukanek.
Uzupełnieniem skallingu jest piaskowanie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie pozostałości kamienia i drobin zalegających w jamie ustnej po uprzednio wykonanym zabiegu.
Inne choroby
Zaawansowane stany chorobowe, do których doprowadziło zlekceważone zapalenie dziąseł czy paradontoza, leczone są również metodami inwazyjnymi – w tym z zakresu chirurgii szczękowej.
Do najczęściej stosowanych tego typu metod leczenia chorób przyzębia należą:
- przeszczep dziąsła,
- regeneracja kości – w gabinetach dentystycznych nazywana augmentacją,
- unieruchamianie rozchwianych zębów, czyli tak zwane szynowanie,
- kiretaż polegający na mechanicznym oczyszczeniu zajętych kieszonek zębowych.
Zabiegi te odznaczają się wysoką skutecznością. Po ich przeprowadzeniu chore dziąsła i zęby należy otoczyć szczególną troską oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Najlepiej jednak zapobiegać wszystkim chorobom przyzębia poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i zdrowy tryb życia.