Spis treści
- Specyfikacja wad zgryzu
- Pierwsza wizyta u ortodonty
- Implementacja aparatu ortodontycznego – czy warto?
- Wybór odpowiedniego specjalisty
Ortodoncja to obecnie szeroki zakres praktyki lekarskiej, ukierunkowanej głównie na korygowanie wad zgryzu i poprawę działania aparatu mowy. Pacjenci oddający się lekarzowi specjaliście mogą liczyć na pomoc i diagnozę w obrębie profilaktycznym, ale również w sferze estetycznej. Prostowanie zębów, leczenie zapobiegawcze wszelakim schorzeniom obszaru przyzębia czy też korekta zgryzu, to działania, które realizujemy u ortodonty. Postępy kuracji są zauważalne w relatywnie szybkim tempie, co tym bardziej może determinować potencjalnego pacjenta do współpracy z ortodontą.
Specyfikacja wad zgryzu
Nieleczony i nieprawidłowy zgryz może być preludium do niepożądanych skutków ubocznych wraz z upływającymi latami. Z uwagi na nienaturalny nacisk w obrębie szczęki oraz uzębienia, pacjent jest potencjalnie narażony na przykre dolegliwości, takie jak:
- próchnica;
- choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb (dziąsło, zębodół, ozębna);
- kruszenie zębów;
- naruszenie błony śluzowej;
- zmiany wizualne, tj. asymetria twarzy (wysunięcie lub cofnięcie żuchwy);
- dyskomfort psychiczny związany z seplenieniem.
Problematyka wad zgryzu to szerokie pojęcie, które dotyka wielu osób, w tym również najmłodszych. Do najczęściej występujących niedoskonałości zaliczamy: stłoczenia, szparowatość, głęboki i otwarty zgryz, krzyżowy zgryz, nożycowy oraz tyłowy zgryz.
Wykrzywione zęby wpływają bezpośrednio na ludzki zgryz, tworząc nienaturalne odstępy i naciski, które prowadzą do przedwczesnego ścierania się zębów. Ponadto, nieprawidłowy zgryz mocno napręża staw skroniowo-żuchwowy, co w konsekwencji może przekładać się na bóle szczęki, ucha oraz głowy.
Pierwsza wizyta u ortodonty
Podjęcie decyzji o leczeniu nieprawidłowego ułożenia szczęki oraz żuchwy to dojrzały krok do uzyskania zdrowego uśmiechu i psychicznego komfortu. Pierwsze czynności po przekroczeniu progu gabinetu dentystycznego to nic innego jak wywiad w formie ankiety, którą wypełnia pacjent.
Konsultacje
Zawierane tam informacje są następnie konsultowane z ortodontą, aby otrzymać wstępne spostrzeżenia i formy poradzenia sobie z problemem. Po krótkiej rozmowie z lekarzem specjalistą, jeśli pacjent wyraża zgodę na zaproponowane leczenie – następuję diagnostyka ortodontyczna. Odbywa się to zazwyczaj w trzech etapach:
- wykonanie zdjęć fotograficznych twarzy oraz uzębienia;
- pozyskanie odcisków uzębienia na materiale gipsowym;
- wykonanie zdjęć RTG zębów oraz głowy.
W kolejnych krokach następuje wycena usługi i zapoznanie pacjenta z harmonogramem działań. Jeśli występuje taka potrzeba, pozostaje już jedynie etap implementacji aparatu ortodontycznego i wdrożenia odpowiednich metod pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.
Przeczytaj również: Stomatolog – specjalista od jamy ustnej
Implementacja aparatu ortodontycznego – czy warto?
Decyzja o podjęciu leczenia i implementacji aparatu ortodontycznego niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i wizualnych. Zabieg pozwala uzyskać prosty zgryz i uatrakcyjnić uśmiech pacjenta. Należy jednak pamiętać, że sama instalacja aparatu stałego to tylko część procesu leczenia. Niezwykle istotna jest wówczas ponadprzeciętna higiena jamy ustnej i comiesięczne kontrole u ortodonty w celu zweryfikowania postępów w korygowaniu krzywego zgryzu.
Cały proces finalizacji leczenia może trwać nawet kilka lat i wymaga od pacjenta dużej dokładności przy obchodzeniu się z elementami aparatu ortodontycznego. Efekty są zniewalające i statystycznie niemal wszyscy pacjenci, którzy poddali się takiemu leczeniu, są bardzo zadowoleni. Piękny, prosty zgryz i zdrowy uśmiech to wartości, które z pewnością są warte każdych pieniędzy i czasu poświęconego leczenie.
Wybór odpowiedniego specjalisty
Warto nadmienić, że specjaliści wykonujący zabiegi korekcyjne w klinikach ortodontycznych to lekarze z odpowiednimi kwalifikacjami i praktyką lekarską. Słuszną decyzją jest oddanie się pod opiekę doświadczonemu ortodoncie o wieloletnim stażu, ponieważ zabiegi realizowane w opisywanym obszarze, wymagają od specjalisty technicznej precyzji i perfekcyjnych umiejętności manualnych.
Klinika stomatologiczna M-DENTICA w Białymstoku oferuje usługi z zakresu ortodoncji na najwyższym poziomie, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w tej dziedzinie.
Pacjent, decydujący się na omawiane wyżej zabiegi, otrzyma leczenie, którego efekty będą widoczne niemal przez całe życie. Warto zatem zaufać profesjonalistom i wybrać rzetelnego ortodontę, posiłkując się choćby opiniami niezależnych pacjentów danego lekarza specjalisty.