Spis treści
Piękny biały uśmiech to najlepsza wizytówka. Codzienna higiena jamy ustnej, zbilansowane odżywianie i regularne kontrole stomatologiczne to najlepsi sprzymierzeńcy zdrowych zębów. Są jednak sytuacje, w których to nie wystarczy. Wynika to ze specyficznej budowy zębów, zwłaszcza trzonowych. Ich pofałdowana powierzchnia i liczne bruzdy są trudne w pielęgnacji i stanowią idealne środowisko do rozwoju próchnicy – najpowszechniejszej choroby zębów. Próchnica szczególnie lubi atakować zęby dziecięce.
Stałe zęby u młodych osób składają się z małej ilości składników mineralnych i są bardzo podatne na wahania pH w jamie ustnej. Niekiedy wyrzynają się w miejscu lub tuż obok zębów mlecznych zainfekowanych próchnicą. Ponieważ próchnica jest zakaźna i szybko się rozprzestrzenia, należy podjąć zdecydowane kroki w walce o zdrowy uśmiech. Na szczęście istnieje bardzo łatwy i skuteczny sposób pomocny w zapobieganiu próchnicy.
Jest nim lakowanie zębów.
Co oznacza lakowanie zębów?
Lakowanie możemy porównać do uszczelniania. Zęby, zwłaszcza trzonowe, pokrywane są specjalną substancją wypełniającą bruzdy, ubytki szkliwa. Lakowanie to jeden z najmniej nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych.
Przypisać mu można wiele zalet:
- fluor zawarty w laku doskonale wzmacnia zęby,
- zapobiega próchnicy – przede wszystkim u dzieci,
- jest to zabieg całkowicie bezbolesny,
- trwa do kilkunastu minut,
- może być wykonany bezpłatnie – w ramach umowy z NFZ,
- cena w gabinetach prywatnych jest stosunkowo niewielka.
Do wyboru mamy laki z żywic, cementów szklano-jonomerowych oraz z tworzyw kompozytowych. Te ostatnie są najpopularniejsze wśród dzieci, ponieważ występują w wielu kolorach – od klasycznej bieli poprzez żółty, różowy, niebieski, zielony czy pomarańczowy.
Przeczytaj również: Implanty zębów bez tajemnic
Kiedy do stomatologa na lakowanie?
Do gabinetu dentystycznego najlepiej wybrać się zaraz po pojawieniu się u malucha pierwszych zębów stałych. To do rodziców należy więc pamiętanie o wczesnej profilaktyce stomatologicznej. Nie trzeba czekać aż do pojawienia się kompletu uzębienia. Do stomatologa można, a nawet należałoby, chodzić systematycznie – w miarę pojawiania się nowych zębów.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zalakować zęby mleczne. Zabieg taki można wykonać już u dzieci trzyletnich.
Przebieg lakowania zębów
Lak można nałożyć tylko na zdrowe zęby. Dlatego na początek stomatolog uważnie obejrzy zęby za pomocą podstawowych narzędzi: lusterka i zgłębnika. Jeżeli nie zaobserwuje próchnicy, zęby oczyszczane zostaną za pomocą specjalnej obrotowej szczoteczki, a następnie przepłukane wodą i osuszane dmuchawką.
Zęby dotknięte próchnicą przed zabiegiem lakowania trzeba będzie wyleczyć.
Wypełnienia
Aby spełniał swoją funkcję, lak musi dobrze przylegać do zębów. W tym celu stomatolog nakłada na szkliwo preparat zwany wytrawiaczem. Dopiero na tak przygotowane zęby można położyć lak i utwardzić go światłem lub specjalnym systemem wiążącym (w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu).
Sam lak ma konsystencję półpłynną i jest umieszczany na zębach za pomocą strzykawki-podajnika oraz rozprowadzany po bruzdach i szczelinach. Utwardzony lak stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wszystkich bakterii mogących powodować próchnicę. Odpowiednio nałożony jest niewyczuwalny w ustach i nie powoduje żadnych trudności w spożywaniu pokarmów czy mówieniu.
Po prewencji – kontrola
Dwa razy do roku w czasie rutynowego przeglądu stomatologicznego warto dokonać kontroli szczelności laku i ewentualnie uzupełnić minimalne ubytki powstałe na skutek żucia i naturalnego ścierania się. Nietrudno zauważyć, że lakowanie się opłaca.