Spis treści
Stomatologia zapewnia coraz więcej możliwości leczenia różnego rodzaju chorób w obrębie jamy ustnej. Mimo to zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji. Mowa tu między innymi o martwicy miazgi, urazach mechanicznych (na przykład złamanej szczęce) czy też znacznej infekcji spowodowanej przez próchnicę. Wówczas pojawia się pytanie, co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie.
Zabieg ekstrakcji – na czym to polega?
Cały proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu stomatologa z Pacjentem, a także badania RTG, co pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy będzie przeprowadzona ekstrakcja prosta, czy też ekstrakcja chirurgiczna. Pierwsza opcja jest wybierana zdecydowanie częściej (druga dotyczy na przykład zatrzymanych ósemek). W przypadku ekstrakcji prostej podaje się znieczulenie miejscowe. Dentysta musi chwycić ząb specjalnymi kleszczami, a następnie wykonywać ruchy mające na celu zerwanie wiązadeł w zębodole. Konieczne jest dokładne usunięcie zmian okołowierzchołkowych, gdy ząb zostanie wyrwany. Jednak co najlepiej wstawić na jego miejsce? Mamy do wyboru trzy możliwości uzupełnienia braków w jamie ustnej:
- most protetyczny – składa się z koron i specjalnej podbudowy metalowej;
- implant – tytanowy korzeń wszczepiany w szczękę, na którym umieszcza się koronę, na przykład porcelanową lub pełnoceramiczną;
- protezę na implancie – to bardziej wytrzymała i stabilniejsza alternatywa dla tradycyjnej ruchomej protezy.
Powyższe rozwiązania mają wady i zalety, które przedstawimy poniżej – warto wziąć je pod uwagę, zastanawiając się nad tym, co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie. Przed podjęciem decyzji należy uwzględnić nie tylko funkcjonalność oraz estetykę, lecz także budżet, jaki chcemy przeznaczyć na leczenie protetyczne.
Przeczytaj również: Na czym polega zabieg fluoryzacji?
Którą metodę wybrać?
W przypadku pojedynczej luki stosuje się mosty protetyczne albo implanty. Na pierwsze rozwiązanie można się zdecydować, jeśli zęby sąsiadujące są zdrowe lub wyleczone, gdyż stanowią one podparcie dla mostu. Następne odbywa się ich szlifowanie oraz wykonanie wycisków, które trafiają do pracowni protetycznej. Gdy most jest gotowy, stomatolog może go założyć i dzięki temu Pacjent odzyskuje pełną funkcjonalność jamy ustnej. To skuteczna opcja, tańsza niż leczenie implantologiczne, jednak rozważając, co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie, należy uwzględnić pewne wady tego rozwiązania. W przeciwieństwie do implantu most protetyczny nie zapobiega procesowi utraty tkanki kostnej. Wymaga też specjalnej pielęgnacji – między innymi trzeba nitkować przestrzeń pomiędzy dziąsłem i koronami.
Implanty są droższe, lecz niekiedy konieczne – mowa tu o sytuacji, gdy stan zębów filarowych wyklucza możliwość założenia mostu. W tym przypadku nie szlifujemy ich, zatem korona przytwierdzona do tytanowej śruby może zostać umieszczona w miejscu dowolnego zęba w szczęce lub żuchwie. Jak zostało wspomniane, implant chroni również przed zanikiem tkanki kostnej, dlatego można uznać, że jest właściwą odpowiedzią na pytanie, co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie. Na ostateczną decyzję Pacjenta wpływają jednak indywidualne potrzeby oraz możliwości, w tym finansowe.
Leczenie protetyczne w M-Dentica
Zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu – pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Doradzimy, co najlepiej wstawić po wyrwanym zębie, i przekażemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące właściwej pielęgnacji jamy ustnej po leczeniu protetycznym. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów oraz dysponujemy nowoczesnym wyposażeniem, a to umożliwia nam wykonywanie zabiegów w sposób bezpieczny, prawidłowy i efektywny.