Spis treści
- Zakres wiedzy chirurga stomatologa
- Specyfika zabiegów w zakresie chirurgii stomatologicznej
- Radiologia w praktyce stomatologicznej – zdjęcia RTG zębów
- Znieczulić strach przed znieczuleniem
Chirurg stomatolog zgodnie z drugim członem tytułu, jest specjalistą od wszelakich wad i dolegliwości związanych z obszarem jamy ustnej. Leczenie jednak może praktykować w nieco szerszym wymiarze niż w obrębie jedynie uzębienia pacjenta. Oprócz przeprowadzania operacji na aparacie zębowym, chirurg o wzmiankowanej specjalizacji wykonuje również zabiegi takie jak podcięcie wędzidełek warg lub usuwanie torbieli.
Zakres wiedzy chirurga stomatologa
Chirurg stomatolog posiada wiedzę z zakresu wielu dziedzin pochodnych medycyny stomatologicznej, między innymi:
- ortodoncji;
- chirurgii szczękowo-twarzowej;
- anestezjologii;
- radiologii stomatologicznej;
- perdiodontologii;
- ortopedii.
Chirurg stomatologii jest również najodpowiedniejszym specjalistą do wykonania zabiegów usunięcia zębów, na przykład „zęba mądrości” oraz innych skomplikowanych ekstrakcji. Chirurgia stomatologiczna jest kliniczną dziedziną medycyny, a do jej zastosowań należą działania operacyjne.
Samo słowo „chirurgia” pochodzi od greckiego „cheirurgia”, czyli w wolnym tłumaczeniu „ręcznie wykonywana praca”. Rzeczywiście, praca chirurgiczna jest przede wszystkim oparta na zdolnościach manualnych lekarza oraz jego precyzji. Obecnie jednak, istotną asystą przy realizowaniu zabiegów są nowoczesne technologie, które wspomagają prace chirurgiczne na stole operacyjnym.
Specyfika zabiegów w zakresie chirurgii stomatologicznej
Szeroki zakres oferowanego leczenia przez chirurgię stomatologiczną jest podyktowany dużą wiedzą praktyczną oraz merytoryczną specjalistów w tej dziedzinie medycyny. Praca chirurgiczna nie bez powodu jest porównywana do pracy zawodów charakteryzujących się dużą precyzją, np. zegarmistrz lub monter elektrotechniczny. Z dużym zatem zaufaniem należy poddać się opiece oferowanej przez białostocki gabinet dentystyczny M-DENTICA.
Zabiegi o podłożu specjalistycznym, realizowanym przez chirurgów stomatologii, to między innymi:
- chirurgiczne usuwanie zębów;
- usunięcie torbieli;
- usunięcie nadziąślaka;
- plastyka połączeń żuchwowych;
- rekonstrukcje;
- leczenie złamań zębów;
- leczenie wyrostka zębodołu;
- chirurgiczne leczenie chorób przyzębia.
Przeczytaj również: Gabinet stomatologiczny Twoim gabinetem uśmiechu
Radiologia w praktyce stomatologicznej – zdjęcia RTG zębów
Bazą do sukcesu leczenia pacjenta w białostockiej klinice stomatologicznej M-DENTICA jest profesjonalna diagnostyka, czyli zdefiniowanie przyczyn dolegliwości. Chirurg stomatolog może uznać za konieczną potrzebę wykonania zdjęć RTG zęba lub zębów. Pozyskanie takiej dokumentacji zdjęciowej pozwala na precyzyjne określenie źródła problematyki z, którą przychodzi pacjent. Zdjęcie to nic innego jak prześwietlenie promieniami „X”.
Wielokrotnie leczenie zębów nie było by na tyle skuteczne, gdyby nie informacje wyczytane ze zdjęć RTG przez dobrego dentystę.
Leczenie specjalistyczne
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, choćby w ramach analizy oraz oceny pracy, jest wspomagane wynikami zdjęć RTG zęba. Nie wolno jednak zapominać, że prześwietlenie nie jest zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu. Obecnie, stosowane promieniowanie jest ograniczone do minimum i stosuje się je również wśród najmłodszych. Rygorystycznie jednak przestrzega się ograniczenie dopuszczenia do wykonania zdjęć RTG zębów kobietom w ciąży. Ryzyko naruszenia stanu płodu jest zbyt duże, dlatego wykonuje się zdjęcia jedynie w sytuacjach ostatecznych.
Znieczulić strach przed znieczuleniem
Obawa i lęk przed wizytą u nawet najlepszego dentysty są relatywnie silniejsze od samej potrzeby posiadania pięknego, a co najważniejsze zdrowego uśmiechu. Wielu pacjentów przekłada wizyty u chirurga stomatologa, ponieważ strach przed samą ingerencją w bolące miejsce bywa paraliżujący. Ponadto, pacjenci również wykazują obawy przed samym znieczuleniem. Bardzo często padają pytania czy aplikacja znieczulenia jest bolesna lub ile trwa moment implementacji znieczulenia.
Postęp technologiczny również obejmuje strefy medycyny stomatologicznej, obecnie nie ma podstaw, aby pacjent oczekiwał bólu przed oraz w trakcie zabiegu. Aplikatory posiadają zdecydowanie mniejsze igły, a same substancje uśmierzające ból posiadają duże stężenie, co przekłada się na niemalże niewyczuwalny moment ukłucia. Istnieją również aplikatory wspomagane sensorami komputerowymi, które gwarantują pełną bezbolesność aplikacji znieczulenia.
Odpowiednia higiena
Temat higieny jamy ustnej jest mocno zakorzeniony wśród wielu od najmłodszych lat. Mimo tego, nadal wśród dorosłych nie jest narzucony priorytet na cykliczne kontrole u dobrego dentysty. Brak reakcji na zmiany w jamie ustnej może potencjalnie, wraz z upływającymi latami, prowadzić do negatywnych konsekwencji.
Niejednokrotnie chirurg stomatolog przyjmuje pacjentów, którzy skarżą się na ból w danym obszarze od lat. Konsekwencje w egzystowaniu bez pełnego uzębienia mogą przywierać formę bomby z opóźnionym zapłonem. Warto zatem reagować, by móc cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Sprawdź też Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia