Spis treści
- Epidemiologia paradontozy
- Współczesna stomatologia kontra mity
- Jak w M-DENTICA Białystok radzimy sobie z paradontozą?
Choroby są jedną z przyczyn interwencji stomatologicznych. Często jednak pacjenci z tego typu dolegliwościami bagatelizują pierwsze objawy i zgłaszają się do specjalisty, kiedy choroba jest już zaawansowana.
Epidemiologia paradontozy
Paradontoza jest coraz powszechniejszym schorzeniem dentystyczny, z amerykańskich danych wynika, że znajduje się ona na 6 miejscu na liście najczęściej występujących u człowieka schorzeń. Niewłaściwe nawyki higieniczne oraz dietetyczne powodują, że z chorobą tą zmagają się często już osoby trzydziestoletnie.
Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest palenie tytoniu.
Współczesna stomatologia kontra mity
W innym wpisie na naszym firmowym blogu Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia przedstawiliśmy merytoryczne kwestie dotyczące schorzenia. W tym miejscu nasi stomatolodzy rozprawiają się z obiegowymi opiniami na temat chorób dziąseł i przyzębia.
1. Są to choroby związane ze starszym wiekiem
- MIT! Stan dziąseł w dużej mierze zależy od stopnia nagromadzenia płytki nazębne, a więc od dbałości o higienę jamy ustnej. Mogą one dotknąć i ludzi młodych (nawet młodzież), i seniorów, którzy zaniedbali systematyczne wykonywanie podstawowych zabiegów stomatologicznych.
- Rada stomatologa: by zapobiegać zapaleniom dziąseł wystarczą regularne wizyty kontrolne oraz rutynowo wykonywany w gabinetach dentystycznych skaling.
2. Z wiekiem żeby w naturalny sposób wypadają
- MIT! Obecny stan wiedzy stomatologicznej i możliwości interwencji dentystycznych pozwalają na zachowanie zębów. Sprzyja temu dodatkowo dobrze zbilansowana dieta oraz profilaktyka stomatologiczna.
3. Choroby przyzębia ustępują samoistnie
- MIT! W przypadku chorób dziąseł samoistnie ustępują objawy, co nie znaczy, że ich przyczyna przestała istnieć. Przeciwnie – choroba rozwija się dalej, prowadząc w końcu do obluzowania i wypadnięcia zębów.
- Rada dentysty: różnego typu środki dostępne w drogeriach jedynie maskują problem. Właściwie leczenie wdrożyć może jedynie lekarz specjalizujący się w periodontologii.
4. Menopauza predysponuje do wystąpienia chorób przyzębia
- MIT! U kobiet wraz ze zmianami hormonalnymi i spadkiem ilości wapnia może dojść do pogorszenia stanu dziąseł, jednak nie jest to regułą.
- Zalecenia stomatologiczne: okresowe kontrole, dieta bogata w wapń.
5. Cukrzycy są szczególnie narażeni na choroby dziąseł
- MIT! Cukrzyca, jako choroba ogólnoustrojowa, wpływa na obniżenie odporności, czego skutkiem jest także większa podatność na infekcje w obrębie dziąseł. Jeśli jednak choroba jest pod kontrolą, a pacjent dba o higienę jamy ustnej, nie jest narażony na wystąpienie chorób przyzębia bardziej niż inni.
Przeczytaj również: Małe kompendium wiedzy o implantach stomatologicznych, cz. 2
Jak w M-DENTICA Białystok radzimy sobie z paradontozą?
Dawniej paradontozę rozwijająca się w wyniku chorób przyzębia leczono chirurgicznie, dziś stosujemy do tego nowoczesne systemy laserowe służące do oczyszczania kieszonek zębowych, w których nagromadziła się płytka bakteryjna.
Wczesna interwencja periodontologiczna zapobiega rozwojowi i pogłębianiu się problemu.
Jeśli jednak pacjent zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby, kiedy doszło już do zaniku kości i zęby utraciły solidne miejsce przyczepu, konieczne są bardziej radykalne działania, jak sterowana regeneracja kości.
Dla naszych Pacjentów najważniejsze jest jednak to, że dysponujemy możliwościami, dzięki którym mogą oni zachować własne uzębienie.