Spis treści
Żółty nalot, ciemnienie to przykłady nieestetycznego wyglądu zębów, do którego prowadzi nie tylko brak higieny. Niektóre przebarwienia mogą wskazywać nawet na choroby ogólnoustrojowe. Dowiedz się, co może przebarwiać Twoje zęby.
Zewnętrzne przyczyny przebarwień zębów
Tutaj zęby mogą się przebarwiać dwojako: na powierzchni lub od wewnątrz. W pierwszym przypadku dzieje się tak przez spożywane produkty. Do przebarwień może dojść od tytoniu, kawy, herbaty, ziółek, czerwonego wina, przypraw, produktów z dużą ilością barwników np. niektórych owoców. Struktura zęba przebarwia się zaś, gdy zęby po urazach mechanicznych się starzeją a obumarłe nerwy brązowieją, szarzeją lub ciemnieją.
Zęby mogą się również odbarwiać na skutek zastosowania tzw. srebrnych plomb. Wypełnienia zawierające azotan srebra oraz amalgamat srebra powodują ciemnienie zębów. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wymiana plomby na wypełnienie kompozytowe.
Przeczytaj również: Leczenie nadwrażliwych zębów
Przebarwienia z powodów wewnętrznych
Przyczyny przebarwień mogą mieć również charakter wewnątrzpochodny, w tym ogólnoustrojowy. Co ciekawe może do nich dojść jeszcze przed wyrżnięciem się zębów.
Przykłady wewnątrzpochodnych przyczyn przebarwień:
- choroby genetyczne – należą do nich m.in. zaburzenia metabolizmu czyli tzw. porfiria wrodzona (przebarwia zęby na kolor różowo brązowy, czerwonoszary, ciemnobrązowy). Z kolei schorzenie zwane alkaptonurią przebarwia zęby na kolor niebieski lub niebiesko-czarny. Przebarwienia powodują również zaburzenia hormonalne (tu w grę wchodzi kolor mlecznobiały np. przy niedoczynności tarczycy oraz niebiesko-biały przy nadczynności tarczycy). Pojawienie się takich nietypowych przebarwień powinno skłonić do wizyty u lekarza,
- przyjmowane leki – np. chemioterapia, leki przeciwalergiczne, od nadciśnienia, niedokrwienia serca. U dzieci w wieku do 8 lat zgubne skutki ma przyjmowanie antybiotyków tetracyklinowych (nie powinny ich przyjmować również kobiety w ciąży),
- przedawkowanie fluoru – charakterystyczny „cętkowany” wygląd zębów powodowany jest nadmierną ilością fluoru przyjmowanego w momencie wyrzynania się zębów. Dzieje się tak u dzieci, które niekoniecznie wypluwają pastę. Powinno się więc szczególnie zadbać o podawanie im pasty o obniżonej zawartości fluoru,
swego rodzaju wewnątrzpochodne podłoże mają przebarwienia na skutek leczenia kanałowego (może ono powodować tzw. hemolizę tkanek, o której pisaliśmy w artykule o leczeniu kanałowym jako ratunku przed ekstrakcją), - przebarwienia są także skutkiem postępującej z wiekiem mineralizacji szkliwa, która powoduje odsłanianie się naturalnej zębiny.
W zależności od przyczyn i stopnia rozwoju przebarwień różnie wygląda ich usuwanie. Przy drobnych przebarwieniach, mających przyczyny powierzchniowe, wystarczy codzienna pielęgnacja z użyciem pasty do zębów oraz dokładne czyszczenie wykonane przez dentystę (oraz ewentualny scalling i piaskowanie).
Z pomocą dentysty można też wybielić zęby nakładkowo.
Łatwe wybielanie
W przypadku przebarwień o podłożu wewnętrznym konieczne może być profesjonalne wewnętrzne wybielanie zębów (na przebarwienia po leczeniu kanałowym) lub licówki (gdzie przyczyną przebarwień są choroby i leki). Te ostatnie polegają na naklejeniu na zęby cienkich płytek (porcelanowych lub kompozytowych) i zakryciu przebarwionych zębów.
Kwestia przebarwień zębów nie zawsze ma charakter jedynie estetyczny
W przypadku gdy zęby przybierają nietypowe kolory, warto wykonać dokładne badania, dzięki którym możemy ochronić nie tylko ładny uśmiech, ale też zdrowie całego organizmu.