Spis treści
Plomby amalgamatowe należą do usług refundowanych w przypadku leczenia zębów 4-8. Wielu pacjentów wybiera to wypełnienie ze względu na niskie koszty. Z czasem warto jednak pomyśleć o wymianie srebrnych plomb. Przemawia za tym nie tylko nieestetyczny wygląd tego typu wypełnień, ale również ich szkodliwy wpływ na organizm i środowisko.
Wymiana plomb a wpływ amalgamatu
Tzw. srebrne plomby tworzy się z amalgamatu, stopu metali zawierającego m.in. toksyczną rtęć pierwiastkową. Jej opary uwalniają się do organizmu i magazynują w tkankach. Najwięcej tego typu oparów uwalnia się podczas zakładania i wymiany plomb, ale dzieje się tak również podczas żucia, ścierania zębów i picia gorących napojów. Ponadto amalgamaty oddziałują elektrochemicznie, między zawartymi w nich pierwiastkami regularnie zachodzą reakcje, a przy głębokich ubytkach boleśnie odczuwalna może być zdolność przewodzenia temperatur typowa dla amalgamatu.
Stosowanie tzw. srebrnych plomb wynika z ich niskiej ceny, a w Polsce z refundowania kosztów ich wykonania. Tymczasem Unia Europejska planuje wprowadzenie zakazu stosowania plomb amalgamatowych. Kraje takie jak Norwegia, Szwecja, Dania już z nich zrezygnowały ze względu na niekorzystny wpływ tych wypełnień na cały organizm człowieka.
Przykłady szkodliwego wpływu amalgamatu:
- alergie,
- parodontoza,
- większa podatność na choroby neurologiczne oraz autoimmunologiczne,
- schorzenia nerek,
- autyzm,
W przypadku zatrucia rtęcią dochodzi do uszkodzenia mózgu, nerek (z czasem spada zdolność wydalania rtęci) oraz płuc. Do tego trzeba dodać nieefektywność przy wypełnianiu rozległych ubytków oraz pękanie zębów, w których zostały jedynie cienkie ścianki.
Przeczytaj również: Kiedy wybrać leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Sposoby wymiany plomb amalgamatowych
Zamiast plomb amalgamatowych pacjenci mają do wyboru wiele innych wypełnień, które można dobrać do naturalnego koloru zęba. Ich przewagą jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również estetyczny wygląd. Najczęściej stosowane są plomby kompozytowe, które w odróżnieniu od amalgamatu ściśle przylegają do szkliwa. Łatwo się szlifują i pozwalają się dopasować do zgryzu.
Przykłady wypełnień alternatywnych dla amalgamatu:
- materiały kompozytowe na bazie żywic,
- żywice kompozytowe modyfikowane polikwasem,
- glassjonomery.
Ze względu na szkodliwy wpływ rtęci podczas usuwania srebrnych plomb bardzo ważne jest zachowanie przy borowaniu środków ostrożności. Podstawowa kwestia to zapewnienie przez lekarza ochrony przed wdychaniem oparów rtęci i sprawnego zebrania powstałych resztek. Służy temu zastosowanie wysokiej jakości urządzeń zasysających oraz koferdamu czyli gumowej zapory dla bakterii, pozwalającej odizolować ząb w ramach jamy ustnej.
Do samego usuwania stosuje się diamentowe wiertło. Oddzielone resztki są zbierane a następnie utylizowane.
Srebrne plomby mimo swojej trwałości wywołują dużo negatywnych skutków. Według badań usunięcie plomb amalgamatowych poprawia stan zdrowia, a w niektórych przypadkach dolegliwości wręcz ustępują. Warto więc rozważyć wymianę plomb z amalgamatu np. na kompozytowe. Trzeba jednak pamiętać, że również te ostanie powinny być wymieniane co kilka lat. Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką stomatologiczną M-Dentica.