Nietypowe wybielanie zębów
Nieestetyczną barwę, widoczną z czasem np. po leczeniu kanałowym, można usunąć poprzez specjalne wybielanie zębów. W związku z tym, że ząb martwy jest odbarwiony od wewnątrz, podczas jego wybielania konieczne jest powtórne otwarcie komory zęba.
Następnie odsłonięty w ten sposób korzeń zabezpiecza się warstwą kompozytu lub cementu.
Po wykonaniu zabezpieczenia komorę wypełnia się środkiem wybielającym i ponownie zabezpiecza opatrunkiem.
Przeczytaj również: Bezpieczne wybielanie zębów – biel zawsze na czasie
Tak podany środek wybielający musi pozostać w komorze minimum dzień. Najdłużej środek można pozostawić w zębie na 3 dni. Następnie trzeba odczekać kolejne blisko 2 tygodnie, potrzebne na zneutralizowanie działania środków wybielających. Dopiero po tym czasie można wykonać końcową odbudowę zęba.
Jeśli tak wykonane wybielanie zębów martwych nie przynosi efektu, zabieg można powtórzyć kilkakrotnie w odstępach kilkudniowych. Jeśli jednak nawet powtórzenie wybielania nie daje zadowalających efektów, ostatecznym sposobem może się okazać nałożenie na ząb korony lub licówki.
Trzeba pamiętać, że zabieg wybielania stosowany w przypadku zębów martwych musi być poprzedzony badaniem i wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli dentyście ocenić stan wypełnienia kanału korzeniowego oraz wykluczyć ewentualne stany zapalne.
Gwarantuje to, że wybielanie zębów przebiegnie w sposób bezpieczny dla pacjenta.