Spis treści
- Co oznacza wybielanie zębów?
- Mity na temat wybielania zębów
- Domowe sposoby wybielania zębów
- Profesjonalne sposoby wybielania zębów
Hollywoodzki uśmiech, śnieżnobiałe, równe łuki – kto z nas nie marzy o takim uzębieniu? Tymczasem na co dzień towarzyszy nam niezdrowe jedzenie, często sięgamy po kawę i herbatę. Brakuje nam czasu na systematyczne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. To wszystko negatywnie wpływa na barwę szkliwa. Zamiast idealnego uśmiechu mamy zęby pożółkłe, nieatrakcyjne. Tymczasem – piękny biały uśmiech jest na wyciągnięcie ręki.
Co oznacza wybielanie zębów?
Wybielanie zębów to proces polegający na rozjaśnianiu szkliwa za pomocą substancji aktywnych, najczęściej zawierających wodorotlenek lub nadboran sodu.
Temat wybielania zębów budzi sporo kontrowersji. Niektórzy uważają, że białe zęby to wizytówka dbającego o siebie człowieka, który o kolor szkliwa dba tak samo, jak o higienę osobistą i elegancki wygląd.
Inni natomiast są zdania, że wybielanie to fanaberia, a najważniejszy jest uśmiech zdrowy – niekoniecznie biały.
W kolorowej prasie oraz w Internecie krąży wiele mitów. Są to jednak obiegowe opinie, które nie znajdują potwierdzenia w specjalistycznej wiedzy, którą dysponują stomatolodzy.
Mity na temat wybielania zębów
- Najpopularniejszym przekonaniem dotyczącym wybielania zębów jest jego rzekomy wpływ na osłabianie szkliwa, a przez to – na wzrost liczby ubytków. Tymczasem do tej pory nie wykryto bezpośredniej zależności pomiędzy wybielaniem a większą podatnością na próchnicę.
- Pojawiają się też opinie, że zęby po zabiegu wybielania wykazują dużą reaktywność na zmiany temperatur, czyniąc spożywanie produktów zimnych (np. lody) lub gorących (np. herbata) bardzo nieprzyjemnym. Okazuje się jednak, że większa wrażliwość zębów jest zjawiskiem fizjologicznym i przejściowym. Właściwie wykonane wybielanie, pod kierunkiem stomatologa lub zgodnie z zaleceniami producentów przeznaczonych do tego celu preparatów, nie narusza kondycji szkliwa.
Przeczytaj również: Próchnica – problem u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby wybielania zębów
Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną, sokiem z cytryny lub pienistą pastą, wytworzoną z połączenia tych składników to najpopularniejsze sposoby domowego wybielania. Wykorzystują one rozjaśniające właściwościach kwasu cytrynowego i wodorowęglanu sodu. Są zdecydowanie mniej skuteczne niż profesjonalne sposoby wybielania i to one właśnie niosą ryzyko uszkodzeń szkliwa i wywołania nadwrażliwości zębów.
Smak takiej mieszanki wybielającej również pozostawia wiele do życzenia…
W domowym zaciszu bezpieczniej wybielać zęby za pomocą dostępnych na rynku gotowych zestawów:
- past wybielających,
- pasków,
- żeli
- lub różnych nakładek.
Regularne stosowanie się do zaleceń producentów zapewni nam bielszy uśmiech, jednak efekty będą zdecydowanie bardziej krótkotrwałe niż w przypadku skorzystania z pomocy stomatologa.
Profesjonalne sposoby wybielania zębów
Dobre gabinety stomatologiczne zaproponują nam wybielanie adekwatne do stanu naszych zębów:
- metoda nakładkowa – polecana dla cierpliwych. Lekarz stomatolog najpierw przygotowuje indywidualne odciski szczęki Pacjenta. Później w odciskach umieszcza żel wybielający o ściśle określonym stężeniu substancji aktywnych, które stopniowo rozjaśniają szkliwo. Proces wybielania trwa dwa tygodnie, a efekt jest stosunkowo trwały;
- wybielanie lampą UV – po nałożeniu preparatu ochronnego na dziąsła, a na zęby specjalnego żelu wybielającego, łuki zębowe naświetla się promieniami UV. Pod ich wpływem kolor szkliwa jaśnieje nawet o kilka tonów. Zabieg trwa około godziny;
- laserowe wybielanie – zabieg bardzo podobny do wybielania promieniami UV z tą różnicą, że czynnikiem aktywującym substancję wybielającą jest nie jest światło lampy a laser. Zabieg jest krótszy, trwa około 20 minut. Efekty są długotrwałe, kilkuletnie.
W podtrzymaniu efektu pomaga codzienne stosowanie delikatnie wybielających past do zębów. Ważne jest też unikanie napojów barwiących szkliwo, takich jak czerwone wino, kawa, herbata.
Wybielanie zębów gabinecie dentystycznym to proces kosztowny. Przy wyborze kliniki nie kierujmy się jednak ceną a opiniami klientów. Prawidłowo wykonany zabieg pozwoli nam długo cieszyć się pięknym, zdrowym i białym uśmiechem przez długie lata.