Spis treści
Korony i mosty to wypełnienia protetyczne. Pełnią funkcję naprawczą, ponieważ dzięki nim zostaje przywrócone prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmu. Poza użytecznością, pełnią jeszcze jedną bardzo ważną rolę – dzięki nim wybrakowany uśmiech na nowo staje się estetyczny. Odpowiednim doborem wypełnień zajmuje się protetyka, warto jednak wiedzieć, czym różnią się i jakimi właściwościami charakteryzują się najpopularniejsze z nich.
Biozgodna korona stomatologiczna
Ubytek nawet jednego zęba może mieć fatalne skutki dla całego łuku zębowego: sąsiednim zębom grozi rozchwianie, zmiana położenia, a nawet wypadnięcie. Aby temu zapobiec, należy zastosować rozwiązanie protetyczne w postaci korony. Na rynku istnieje wiele rodzajów koron, różniących się od siebie materiałem między innymi materiałem, z którego zostały wykonane. Obecnie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne LAVA.
Ich innowacyjność polega na zastosowaniu tlenku cyrkonu jako głównego materiału w podbudowie korony. Tlenek cyrkonu jest bardzo wytrzymały, odporny na pękanie i zginanie, słabiej przewodzi ciepło.
Biozgodność wykazywana przez tlenek cyrkonu sprawia, że jest on dobrze tolerowany: nie powoduje alergii i podrażnień.
Inny etap
Ponadto na etapie projektowania koron pełnoceramicznych LAVA wykorzystuje się cyfrową technikę CAD-CAM, dzięki której możliwe jest komputerowe frezowanie koron z bloku tlenku cyrkonu. Precyzja wykonania jest ogromna i nieporównywalna do innych rozwiązań. Każda z koron posiada swój unikalny numer wpisany w certyfikat, który Pacjent otrzymuje po zakończeniu leczenia protetycznego.
Co ciekawe, producent udziela na korony pełnoceramiczne LAVA aż 15-letniej gwarancji.
Dzięki koronom pełnoceramicznym bez podbudowy metalowej możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnego efektu. Ponieważ są odpowiednio przeźroczyste, światło załamuje się na nich jak na prawdziwym szkliwie. Ząb z koroną LAVA wygląda jak ząb biologiczny.
Przeczytaj również: Licówki na idealny uśmiech
Protetyczny most tradycyjny lub porcelanowy
Most protetyczny umożliwia wypełnienie większych braków uzębienia. Jest on na stałe przytwierdzany do zębów, pełniących funkcję wsporników – filarów całej konstrukcji mostu. Dlatego konieczne jest, by Pacjent, w którego zakładany jest most, posiadał przynajmniej kilka zdrowych zębów – wcześniej muszą one zostać wyleczone – podobnie jak ewentualne stany zapalne dziąseł.
Rodzajem mostu protetycznego jest most porcelanowy. Jak sama nazwa wskazuje – zęby w jego koronie wykonane są z porcelany. Mogą one zostać wykonane na różnej podbudowie, między innymi
- cyrkonowej (technologia LAVA),
- metalowej.
Most z porcelany
Most porcelanowy jest starannie wykonywany w pracowni protetycznej na podstawie dokładnych odcisków dentystycznych pobranych od Pacjenta z uwzględnieniem diagnostyki pantomograficznej. Nierzadko dokonuje się też przymiarek samej podbudowy oraz jej zgodności z porcelanowymi zębami korony. Gdy most jest już gotowy, może zostać trwale przytwierdzony przez lekarza stomatologa.
Często – przed ostatecznym mocowaniem – trzeba delikatnie spiłować naturalne zęby Pacjenta. Dzięki temu most protetyczny dobrze przylega do filarów, jest stabilny oraz umożliwia normalne mówienie i spożywanie posiłków.
Ogromną zaletą mostów porcelanowych jest ich naturalny wygląd. Kolor tworzywa dobiera się pod kątem naturalnego odcienia szkliwa Pacjenta. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na odbarwianie.
Dzięki prawidłowym protezom zębowym w postaci nowoczesnych mostów i koron Pacjenci mogą zapomnieć o niekomfortowych brakach uzębienia i cieszyć się pewnością siebie oraz uśmiechać bez skrępowania.