Spis treści
- Przypadki stosowania implantów i protez
- Proteza zamiast implantów
- Perdiodontolog, czyli specjalista od chorób przyzębia
- Konsekwencje utrzymywania braków w uzębieniu
- Skuteczna pomoc stomatologa
Obecnie najszerzej stosowanymi formami odbudowy uzębienia są prace z dziedziny implantologii oraz protetyki.
Przypadki stosowania implantów i protez
Zarówno implanty jak i protezy zębowe zdejmowane tudzież mosty to formy odtworzenia zęba, które stosuje się w przypadkach:
- pojedynczego braku w uzębieniu;
- odbudowy kilku zębów;
- w zupełnym braku uzębieniu lub częściowym.
Implant wszczepiany jest w kość zarodkową w obrębie zębodołu. Tego typu odtworzenia protetycznego używa się w przypadkach obligujących do odbudowy korzenia zęba. Wtenczas, aby wszczepić wzmiankowany implant, ząb musi zostać poddany całkowitej ekstrakcji. Bardzo często wszczepienie implantu jest preludium do dalszej pracy nad uzupełnieniem protetycznym.
Wówczas pacjent otrzymuje bazę do utworzenia korony protetycznej (w ramach zwiększenia estetyki) oraz swego rodzaju fundament pod zamocowanie protezy zębowej. Zatem, korona protetyczna tworzy odbudowę zewnętrzną (widoczną) zębów, natomiast implant ma za zadanie utrzymać zęba w kości szczęki.
Proteza zamiast implantów
Popularnym wyborem wśród osób starszych oraz osób decydujących się na ekonomiczne leczenie ubytków w uzębieniu jest zastosowanie protezy zdejmowanej. Takie rozwiązanie pozwala na poprawną pracę żucia oraz poprawia estetykę jamy ustnej pacjenta.
Protezy wykonane są z akrylu i posiadają obszerną płytę bazową, przykrywając niemalże całe podniebienie twarde. Technologia ma na celu poprawne rozłożenie sił żucia podczas pracy i równomierną siłę nacisku.
Niestety, istnieją pewne mankamenty implementacji protezy ruchomej.
O protezie
Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, taka proteza zębowa nie jest wbudowana na stałe, tym samym w pewnych sytuacjach pacjent może odczuwać dyskomfort. Ponadto, po upływie pewnego czasu i przy założeniu, że proteza nie została zainstalowana na specjalnej belce – może nastąpić proces zapadania się w błonie śluzowej.
Należy wówczas protezę wymienić i ponownie indywidualnie dopasować. Nie można zapominać również o tym, że wzmiankowaną protezę zdejmujemy, co przekłada się na zwiększoną podatność zarażenia infekcji w błonie śluzowej lub przyzębiu. Żeby uniknąć nieprzyjemności, należy zawsze i bezwzględnie utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej oraz rzecz jasna samej protezy.
Przeczytaj również: Wybielanie zębów – dla każdego?
Perdiodontolog, czyli specjalista od chorób przyzębia
Praktyka lekarska z dziedziny periodontologii pokazuje, że często stan dziąseł odzwierciedla stan ogólny organizmu. Warto jest obserwować wszelkie zmiany naskórne w obrębie jamy ustnej jak i utrzymujące się dolegliwości. Istotne w leczeniu dolegliwości tego typu jest sprawne reagowanie i wczesne wykrycie problematyki.
W białostockiej klinice dentystycznej M-DENTICA leczone są wszelkie dolegliwości dotykające błony śluzowej, dziąseł oraz kości szczęki i żuchwy. Warto również dodać, że wiedza pozyskana z badań periodontologicznych jest niezbędna do leczenia implantologicznego, protetycznego i ortodontycznego.
Specjalista – konieczna konsultacja
Przykrą i dość powszechną dolegliwością dotykającą obszar przyzębia jest tak zwana paradontoza. Stany zapalne kości i błony w konsekwencji prowadzą do bólu i dyskomfortu pacjenta, a nawet do utraty zębów.
Specjalista periodontolog usuwa złogi bakteryjne farmakologicznie, skupiając się na gruntownym oczyszczeniu obszarów przyzębia.
Wyróżniamy metody przeciwdziałania, takie jak:
- scaling;
- root planing;
- regeneracja tkanek;
- kiretaż.
Wbrew powszechnej opinii warto nadmienić, że na stany zapalne przyzębia (paradontozę) cierpią również młodzi ludzie. Podatność na tego typu chorobę bakteryjną mają rzeczywiście osoby mniej więcej po 30 roku życia, jednak mitem jest przytoczone stwierdzenie o minimalnym progu wiekowym do zachorowania.
Konsekwencje utrzymywania braków w uzębieniu
Brak choćby pojedynczego zęba może wywołać lawinę niepożądanych skutków ubocznych. Niestety świadomość pacjentów jest niska i wiele osób utrzymuje niezdrowe braki w uzębieniu przez lata. Dopiero w akcie ostateczności, gdy zachodzą widoczne zmiany w jamie ustnej oraz przychodzi ból -pacjent decyduje się na poprawę stanu zdrowia.
Odbywa wizytę u dobrego stomatologa, gdzie wykonywane jest zdjęcia RTG zębów i okazuje się często, że przyczyną danej dolegliwości jest zbyt długie utrzymanie niepełnego uzębienia.
Dlaczego tak się dzieję? Zęby podczas codziennych czynności szukają punktu podparcia i niestety przesuwają się z łuku przeciwstawnego, tworząc wrażliwe dla pacjentów ubytki przy-szyjkowe. Szczególnie dla pacjentek ważną informacją ku przestrodze może być fakt, iż braki w uzębieniu mogą ingerować w wygląd i zarys twarzy. Pewne zmarszczki powstające na twarzy mogą być konsekwencją braku już choćby jednego zęba.
Skutki zatem dotykają sfery zdrowotnej, jak i estetycznej.
Skuteczna pomoc stomatologa
Nie istnieje reguła i jednolite rozwiązanie problemów związanych z ubytkami w uzębieniu. Każdy przypadek, każda jama ustna jest rozpatrywana indywidualnie przez dentystów w Białymstoku, aby móc zdiagnozować i zaproponować dopasowane do pacjenta formy leczenia. Teraźniejsza medycyna stomatologiczna oferuje bardzo bogaty zakres przeciwdziałania przykrym dolegliwościom, wykorzystując najnowocześniejsze kompozyty w zakresie odtworzenia zęba.
Dowodem na postęp w stomatologii są choćby szeroko stosowane implanty stomatologiczne, które potrafią w niemalże perfekcyjny sposób odzwierciedlać korzeń i trzon zęba. Najważniejsza jest zatem decyzja pacjenta o próbie polepszenia swojego stanu zdrowia.
Zobacz również Mosty i korony, czyli o estetyce uzębienia