Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem i zapobieganiem problemom z uzębieniem mlecznym i stałym u osób poniżej 18 roku życia. Dentyści dziecięcy kładą szczególny nacisk na diagnozę i leczenie zębów mlecznych, które – wbrew powszechnemu przekonaniu – wymagają leczenia i kompleksowej opieki stomatologicznej. To „przejściowe” uzębienie powinno być traktowane ze szczególną troską, ponieważ jego prawidłowy stan odpowiada za ukształtowanie zgryzu i uniknięcie jego wad.

Zadowolone dziecko w gabinecie dentystycznym dla dzieci

Wymarzony dentysta dla dzieci w Białymstoku

Dentysta dla dzieci to poważne wyzwanie dla niejednego gabinetu dentystycznego – ale nie dla nas. W klinice M-DENTICA z naszymi najmłodszymi Pacjentami spotykamy się chętnie i z ogromną przyjemnością. Staramy się, by wizyty przebiegały w atmosferze przyjaźni i zrozumienia, szczególnie wtedy, gdy proces leczenia wymaga czasu i nie zawsze jest przyjemny.

Dlatego przygotowaliśmy rozmaite działania edukacyjne oraz tak zwane wizyty adaptacyjne, podczas których Mały Pacjent ma szansę bez skrępowania zapoznać się z gabinetem, fotelem dentystycznym i tym, co składa się na codzienną pracę dentysty. To też świetna okazja do zaprzyjaźnienia się Malucha ze stomatologiem i jego asystentkami.

Zależy nam na takich dobrych relacjach, ponieważ wiemy, że w przyszłości zaprocentują zaufaniem, dzięki któremu zredukowany zostanie do minimum nieuzasadniony lęk dzieci – a później także dorosłych – przed spotkaniem z dentystą.

Co proponuje stomatolog dziecięcy w białostockiej klinice M-DENTICA?

Stomatolog dziecięcy pracujący w naszym gabinecie dentystycznym przeprowadza szereg zabiegów, dzięki którym można z łatwością zapobiegać powstawaniu ubytków szkliwa i zabezpieczyć zęby mleczne lub stałe przed próchnicą. W ofercie dla Małych Pacjentów znajduje się:

  • fluoryzacja kontaktowa (egzogenna) – zabieg polega na całkowicie bezbolesnej aplikacji specjalistycznych preparatów z dużym stężeniem fluoru na oczyszczone uzębienie. Fluor, wchodząc w reakcję z hydroksyapatytami szkliwa zębów mlecznych bądź stałych, przyczynia się do zwiększenia jego wytrzymałości, a jednocześnie powoduje remineralizację ewentualnych drobnych ubytków;
  • lakowanie – zabieg profilaktyczny, całkowicie bezbolesny, który polega na wypełnieniu szczelin i zagłębień powierzchni zębów żujących specjalnym materiałem światłoutwardzalnym, tak zwanym lakiem, aby ochronić je przed zaleganiem resztek pokarmowych oraz bakterii; trwałość laku użytego do zabiegu powinno się kontrolować co 6 miesięcy; lakowanie pozwala skutecznie zabezpieczyć zęby trzonowe i przedtrzonowe przed rozwojem próchnicy;
  • lapisowanie – coraz bardziej popularny bezbolesny zabieg ograniczający rozwój próchnicy w zębach mlecznych. Polega on na wcieraniu w tkanki zęba silnie bakteriobójczego preparatu zawierającego azotan srebra. Mimo charakterystycznego czarnego odcienia zębów objętych lapisowaniem, warto zdecydować się na tę formę profilaktyki, ponieważ pozwala ona zapobiec przeniesieniu próchnicy z zajętych zębów mlecznych na zdrowe zęby stałe. Ponadto daje dziecku czas na oswojenie się z gabinetem stomatologicznym;

Zadowolona dziewczynka na fotelu dentystycznym

Obok tych zabiegów profilaktycznych nasz stomatolog dziecięcy przeprowadza także:

  • leczenie zachowawcze zębów u dzieci z wykorzystaniem różnego rodzaju wypełnień wysokiej jakości i wytrzymałości, które pozwolą uniknąć lub znacznie odsunąć w czasie konieczność leczenia kanałowego;
  • leczenie kanałowe zębów u dzieci pod mikroskopem – endodoncja, o której mowa, pozwala na niezwykle precyzyjne pozbycie się ubytków próchniczych dokładnie tam, gdzie one występują, co minimalizuje utratę zdrowej tkanki zęba i pozwala zachować go na dłużej, a także uniknąć leczenia kanałowego tego zęba.

Po zakończeniu wizyty u naszego stomatologa dziecięcego, każdy Mały Pacjent otrzymuje dyplom oraz zasłużoną nagrodę-niespodziankę! Korzystając z usług Centrum Endodoncji Mikroskopowej i Stomatologii Estetycznej M-DENTICA mogą być Państwo pewni, że Wasze Pociechy trafiły w dobre ręce.