Bezpieczne wybielanie zębów – biel zawsze na czasie

Bezpieczne wybielanie zębów – biel zawsze na czasie

Białe zęby i zdrowy uśmiech stanowią dziś normę, do której warto zmierzać. Dostępność nowoczesnych metod, bezpieczeństwo ich stosowania oraz wysoka skuteczność sprawiają, że usługa wybielania zębów jest niezwykle popularna, a częstotliwość jej wykonywania nieustannie wzrasta wśród młodszych i starszych pacjentów. Jeżeli stan zębów na to pozwala i nie ma innych przeciwwskazań, można zażółconą zębinę poddać działaniu specjalistycznych preparatów, które z powodzeniem nadadzą uśmiechowi odpowiedni odcień.

Co warto wiedzieć przed wybielaniem zębów

O kolorze zębów decyduje zębina, czyli warstwa grubości około 3 mm, której naturalna barwa zbliżona jest do żółtej, natomiast u poszczególnych osób przybiera różne odcienie. Zębina:

  • stanowi ochronę miazgi zęba przed działaniem szkodliwych czynników mechanicznych,
  • sama ulega demineralizacji i przebarwieniom na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej,
  • może ją dotknąć również próchnica, której ryzyko dotyczy także warstwy zębiny poniżej linii dziąseł.

Już podczas rozwoju zęba znajduje się w nim zębina, zwana pierwotną, natomiast po wyrżnięciu zęba mamy do czynienia z zębiną wtórną, w pełni zmineralizowaną. Jeżeli jest ona fizjologiczna, tkanki nie wykazują procesów chorobowych, natomiast w przypadku zębiny patologicznej zaszły już szkodliwe procesy, spowodowane – poza próchnicą – ubytkami pochodzenia niepróchnicowego,  starciami i urazami mechanicznymi, działaniem leków lub poszczególnych materiałów wypełniających.

Zębina pokryta jest szkliwem – bezbarwną tkanką w obrębie korony. Szkliwo osiąga grubość do 1400 μm na powierzchniach żujących, a zbudowana jest w 96-98% z kryształków dwuhydroksyapatytu, czyli minerału, który w skali Mohsa ma 5. stopień twardości („minerał daje się zarysować z trudem ostrzem noża”). Kryształkowa budowa szkliwa przekłada się na jego lśnienie, gdy zęby są zdrowe i zadbane, natomiast mylne jest pojęcie, że to właśnie na wybielanie szkliwa działają preparaty do wybielania zębów.

Wybielanie zębów w domu zawsze rozważnie, najlepiej po konsultacji z dentystą

widoczny efekt wybielania zębówZdrowe zęby, które nie zostały dotknięte negatywnymi skutkami czynników dziedzicznych, generalnie nie wymagają wybielania, natomiast w zależności od wspomnianych wyżej indywidualnych predyspozycji, zdrowy odcień może być bardziej zbliżony także do kremowego lub beżu, a to wywołuje często chęć długotrwałego wybielenia zębów i osiągnięcia barwy znacznie zbliżonej do bieli. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj samodzielne testowanie poszczególnych ogólnodostępnych preparatów oraz systemów, począwszy od wybielających past i pasków naklejanych na zęby po specjalne nakładki wypełniane żelem i zakładane na przykład na noc.

Delikatna wybielająca pasta jest znacznie bardziej bezpieczna niż inne metody, stosowane bez kontroli stomatologa, dlatego przed rozpoczęciem samodzielnego wybielania należy się upewnić, czy dany preparat:

  • nie posiada określonych alergenów,
  • został przebadany i ma odpowiednie certyfikaty,
  • jest na tyle wygodny w stosowaniu, że nie wymaga stałej pomocy specjalisty.

Najbezpieczniej jest jednak zasięgnąć porady dentysty i skonsultować się przed rozpoczęciem danej kuracji wybielania zębów, aby uzyskać obiektywną ocenę, czy skuteczność preparatu okaże się zgodna z oczekiwaniami, czy w danym przypadku należy dobrać inną metodę do użytku domowego lub skorzystać z profesjonalnej pomocy w gabinecie dentystycznym.

Efektywne metody wybielania zębów w gabinecie

Współczesna stomatologia estetyczna oferuje mniej lub bardziej inwazyjne metody wybielania zębów, od mechanicznego ścierania począwszy. Im metoda mniej inwazyjna, tym większe bezpieczeństwo zębów podczas zabiegów i mniejsze ryzyko powikłań. Do skutecznych oraz sprawdzonych sposobów można zdecydowanie zaliczyć metodę nakładkową, pod warunkiem, że system ten opiera się o profesjonalny preparat wybielający w postaci żelu, który zaaplikowany do specjalnych nakładek osadzanych na łuki zębowe, działa aktywnie, nadając zębom odpowiednią barwę.

Jednym ze skutecznych mechanizmów działania jest utlenianie substancji barwnikowych, zwanych chromoforami. W procesie utleniania poprzez zmianę wiązań nienasyconych w nasycone, bierze udział nadtlenek wodoru, który rozkłada się w jamie ustnej, co prowadzi do przemian tych chromoforów w inne związki chemiczne o jaśniejszym zabarwieniu. Zębina zyskuje jaśniejszy kolor, a zęby wyglądają znacznie korzystniej, bardziej estetycznie.

Zalety metody nakładkowej to między innymi:

  • indywidualne dopasowanie – nakładka jest dopasowywana do każdego pacjenta, nie ma żadnych schematycznych wzorów, dlatego całość dobrze się układa na dolnym i/lub górnym łuku zębowym,
  • odpowiednio dobrane stężenie żelu – zależnie od potrzeb można zastosować żel mocniejszy lub słabszy procentowo pod kątem zawartości substancji czynnych. Często wystarczy 10%, aby uzyskać odpowiedni rezultat,
  • brak wpływu na uzupełnienia protetyczne – wszelkie mosty i korony pozostaną bez zmian, nie ulegną uszkodzeniom ani deformacjom. W trakcie wybielania zębów i po zakończeniu kuracji będą one wyglądać tak, jak wcześniej.

Przed rozpoczęciem wybielania konieczne są dokładne oględziny jamy istnej i zębów przez dentystę, wymiana nieszczelnych wypełnień i zabezpieczenie ubytków oraz usunięcie kamienia nazębnego. Tak przygotowane zęby mogą być poddane wybielaniu.

Wybielanie zębów w systemie łączonym, czyli nakładki z gabinetu do wybielania w domu

W oparciu o indywidualne ustalenia można połączyć gabinetowe wybielanie zębów z działaniami prowadzonymi we własnym domu. Specjalista przygotowuje wtedy indywidualne nakładki i przekazuje je wraz z preparatem do samodzielnego stosowania, a w gabinecie należy się stawić na wizytę lub kilka wizyt kontrolnych.

Taka metoda jest często wybierana przez naszych Pacjentów i możemy się na nią zgodzić przy braku przeciwwskazań. W M-Dentica zapewniamy fachowy instruktaż oraz pomoc we wszystkich kwestiach związanych z wybielaniem. Długoletnie doświadczenie sprawia, że z powodzeniem dobieramy zalecenia do każdego rodzaju przebarwień, aby efekt był najbardziej korzystny.