Spis treści
Ekstrakcja zęba mimo iż wykonana w znieczuleniu jest stresującym doświadczeniem, po którym konieczne jest zachowanie ostrożności. Szczególnie ważne jest łagodzenie bólu i krwawienia. W dalszej kolejności trzeba zadbać o uzupełnienie powstałego braku zębowego.
Pierwsze godziny po ekstrakcji zęba
Tuż po zabiegu usunięcia zęba najważniejsze jest unikanie okoliczności, które mogą potęgować krwawienie powstałej rany. W tym celu dentysta nakłada w miejsce ekstrakcji tampon, którym należy uciskać ranę (najlepiej go przygryźć) a sam tampon wymieniać co pół godziny (delikatne krwawienie może się utrzymywać do 6 godzin po zabiegu). Ze względów higienicznych ważne, aby nie wykorzystywać cały czas tego samego tamponu. Z kolei powstały obrzęk można zmniejszyć z pomocą zimnych okładów np. z kompresów żelowych, przykładanych nie bezpośrednio na skórę, ale np. poprzez ręcznik (obrzęk może się utrzymywać ok. 3 dni).
Z przyjmowaniem pierwszych pokarmów trzeba zaczekać do momentu ustąpienia działania znieczulenia, co trwa ok. 2 godzin. Podczas mycia zębów konieczne jest omijanie miejsca po usuniętym zębie i nie płukanie jamy ustnej, a jedynie wyplucie powstałej piany. Z tych samych powodów odradza się picie przez słomkę. Wytwarza się wówczas ciśnienie, które może uszkodzić skrzep, powstały po ekstrakcji.
W pierwszych dwóch dniach zaleca się spożywać jedynie chłodne posiłki (najlepiej rozdrobnione, nie wymagające przeżuwania) i zrezygnować z alkoholu i tytoniu. Przez 48 godzin po ekstrakcji nie wolno też obciążać się fizycznie. Po ustąpieniu znieczulenia mogą się pojawić dolegliwości bólowe, które można zminimalizować lekami przeciwbólowymi (w przypadku trudnych zabiegów lekarz może wypisać receptę na silniejszy środek).
Po upływie dwóch dni w ramach załagodzenia rany można zacząć płukać usta specjalnymi preparatami, zmniejszającymi rozwój bakterii (Eludril, Corsodyl, szałwia). W przypadku gdy ból nie ustępuje po 3 dniach od ekstrakcji zęba, należy się skontaktować z lekarzem.
Przeczytaj również: Wskazania do usuwania srebrnych plomb
Uzupełnienie usuniętego zęba
Po usunięciu zęba innego niż ósemka czy zęba przeznaczonego do usunięcia ze względów ortodontycznych konieczne jest jego jak najszybsze uzupełnienie. To bardzo ważne ze względu na zachowanie prawidłowego zgryzu. Sąsiednie zęby z powodu luk zębowych są bowiem zagrożone nawet wypadnięciem.
Konsekwencje braków zębowych:
- wszelkie braki zębowe mogą prowadzić do przeciążenia sąsiednich zębów np. usunięcie zębów bocznych będzie wpływało na przednie,
- przechylanie się oraz przesuwanie zębów w kierunku luki zębowej,
- wydłużanie się zębów przeciwstawnych,
- zanik kości w miejscu usuniętego zęba.
Wśród dostępnych możliwości z zakresu uzupełnień braków zębowych jest:
- most protetyczny,
- implant,
- proteza na implantach.
Każde z zastosowanych rozwiązań pozwala stworzyć odpowiednik naturalnego zęba, który przejmie jego funkcje. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale też mechaniczne czyli żucie pokarmów. Jak pisaliśmy w artykule porównującym protetykę i implantologię, współcześnie dostępne metody gwarantują pacjentom zadowalające efekty pod każdym względem. Ponadto uzupełniając usunięty ząb chronimy pozostałe i zapewniamy sobie sprawny zgryz na lata.