Spis treści
- Gabinet ortodontyczny na drodze do prostych i zdrowych zębów
- Na fotelu u ortodonty – jak wygląda zakładanie aparatu
- Jak dbać o aparat ortodontyczny?
W uśmiechu kryje się siła – poprawia nastrój, redukuje stres i zaraża innych optymizmem. Radosne usposobienie pozwala też pewniej czuć się nam w towarzystwie i wyrażać pozytywne emocje: radość i szczęście. Nawet problemy z uzębieniem nie powinny odbierać nam tej możliwości. Na korektę ortodontyczną nigdy nie jest za późno, a efekt leczenia jest jeden – pozbycie się kompleksów i godny pozazdroszczenia uśmiech.
Gabinet ortodontyczny na drodze do prostych i zdrowych zębów
Kto może nosić aparat ortodontyczny? Właściwie każdy. U dorosłych leczenie trwa zazwyczaj dłużej, co wiąże się z większym uwapnieniem kości. Czas noszenia aparatu to od półtora roku do trzech lat. Jedynym przeciwwskazaniem do jego założenia jest duża podatność na próchnicę i nieprawidłowe nawyki w higienie jamy ustnej. Przygotowanie się do założenia aparatu ortodontycznego jest proste – wystarczy usunąć kamień i osad nazębny, zaleczyć ubytki.
Razem z ortodontą pacjent ustala plan leczenia i czasem usunięcia niektórych zębów, aby uzyskać proporcjonalne łuki górne i dolne. Estetyczny wygląd to tylko jeden z powodów, dla których pacjenci decydują się na aparat ortodontyczny.
Drugim, być może ważniejszym argumentem za jego noszeniem, jest zdrowie.
W każdym wieku warto o nie zadbać.
Na fotelu u ortodonty – jak wygląda zakładanie aparatu
Strach przed samym zabiegiem zakładania aparatu ortodontycznego jest nieuzasadniony. Wstawienie go jest niemal bezbolesne i przebiega w następujących etapach:
- przygotowanie i dopasowanie pierścieni na zęby;
- przyklejenie do uzębienia specjalnych zamków, które utrzymują łuki – do wyboru są tańsze metalowe i droższe porcelanowe;
- założenie łuku – to cienki drucik, który wsuwa się między zamki i mocuje po obu stronach na pierścieniach;
- na koniec zakłada się specjalne ligatury (gumeczki), dzięki nim zamki nie ocierają wewnętrznej strony ust.
Najczęściej leczenie wymaga założenia aparatu ortodontycznego na oba łuki. Zdarzają się jednak wyjątki od tej zasady. Jak każda poważna zmiana w wyglądzie, tak i leczenie ortodontyczne wymaga czasu, aby przyniosło efekty. Warto na nie poczekać – zdrowe i proste zęby skutecznie skłaniają do szerokiego uśmiechu – a ten jest bezcenny.
Przeczytaj również: Mleczaki u osób dorosłych – kiedy stomatolog pomoże?
Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Podczas leczenia konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty. W przypadku aparatu ruchomego lub stałego samoligaturującego, gdzie zamiast gumeczek mamy aktywne klapki utrzymujące łuk w zamkach, ortodontę odwiedzamy co osiem lub dziesięć tygodni. Dla klasycznych aparatów stałych odstępy między wizytami kontrolnymi wynoszą od czterech do sześciu tygodni.
Obowiązkowe jest również samodzielne dbanie o aparat
Po pierwsze należy uważać na to, co jemy:
- zrezygnować z gumy do żucia;
- ograniczyć lub odstawić słodycze;
- unikać twardych przekąsek;
- spożywać owoce w kawałkach;
- zwracać uwagę na barwiące jedzenie;
- wybierać posiłki bogate w witaminy i mikroelementy.
Inne zasady
Drugą zasadą, od której zależy powodzenie całego leczenia, jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pomagają w niej specjalne przyrządy:
- szczoteczka ortodontyczna;
- nić dentystyczna;
- wyciorki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w aparacie;
- szczoteczka pęczkowa;
- płyn do płukania jamy ustnej.
Nie ma uniwersalnej recepty na problemy z zębami, aparat ortodontyczny wymaga od nas systematyczności w dbaniu o jego dobry stan. Od tego jak silna jest nasza motywacja, zależy skuteczność całego leczenia ortodontycznego.
Dlaczego my?
Aparat ortodontyczny to sposób dla dorosłych osób, aby znowu poczuć się atrakcyjnym albo odzyskać nadszarpniętą przez problemy zdrowotne pewność siebie. Czasami mała zmiana prowadzi do rewelacyjnych rezultatów. Pierwsza wizyta, może być zatem niezwykle kluczowa.