W przypadku głębokiej próchnicy oraz zapalenia miazgi komorowej i korzeniowej zęba konieczne jest leczenie kanałowe. W klinice M-Dentica w Białymstoku odbywa się ono pod mikroskopem – dysponujemy bowiem nowoczesnym sprzętem renomowanej marki Leica. Endodoncja polega na usunięciu chorego nerwu z kanałów, ich dokładnym oczyszczeniu oraz wypełnieniu. Wspomniany sprzęt zapewnia powiększenie pola zabiegowego, co przekłada się na bardziej precyzyjną pracę.
Jak prowadzimy leczenie kanałowe?
Endodoncja to sposób na uratowanie zęba, w którym rozwinął się stan zapalny miazgi, przed ekstrakcją. Umożliwia również wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości bólowych, nierozerwalnie związanych z zaawansowaną próchnicą. Zabieg poprzedzony jest wywiadem stomatologa z Pacjentem oraz wykonaniem badania RTG zębów – to konieczne, aby ocenić skalę uszkodzeń. Ważną rolę odgrywa też ustalenie długości roboczej kanału korzeniowego. W naszym gabinecie w Białymstoku stosujemy endometr Propex II, który zapewnia precyzyjne pomiary.
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Trzeba również odizolować ząb za pomocą koferdamu, czyli cienkiego arkusza naturalnej gumy. Ma to na celu:
- zapobieganie połknięciu narzędzi dentystycznych,
- przeciwdziałanie powstaniu mechanicznych lub chemicznych zranień błony śluzowej jamy ustnej,
- szybszą realizację zabiegu, gdyż nie jest konieczna częsta wymiana wacików,
- poprawę widoczności – dzięki odchyleniu policzków oraz języka,
- odseparowanie pola zabiegowego od nadmiaru śliny oraz bakterii, co ma istotny wpływ na efekty leczenia kanałowego.
Następnie można przejść do dokładnego usuwania zakażonej miazgi. Potem należy oczyścić i osuszyć kanały oraz wypełnić je specjalnym materiałem – tak zwaną gutaperką. W M-Dentica odbywa się to z wykorzystaniem Calamusa, czyli specjalistycznego systemu działającego w technologii 3D.
Kanałowe leczenie zębów pod mikroskopem – na czym to polega?
W endodoncji ważną rolę odgrywa precyzja, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane z pomocą mikroskopu. Umożliwia on znacznie dokładniejszą obserwację niż samo lusterko dentystyczne. Jest szczególnie przydatny podczas oczyszczania kanałów korzeniowych (nawet niedrożnych lub zakrzywionych) z resztek tkanek i bakterii. Wówczas ułatwia pracę specjaliście, a Pacjentowi zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Mikroskop Leica umożliwia duże powiększenie pola zabiegowego, dzięki czemu lekarz dostrzega szczegóły niewidoczne gołym okiem, na przykład mikropęknięcia. Sprzęt ten może być potrzebny zwłaszcza podczas skomplikowanego leczenia kanałowego, gdy konieczne jest udrożnienie zobliterowanych kanałów lub usunięcie złamanych instrumentów stomatologicznych. Wysoka precyzja przekłada się na uzyskanie satysfakcjonujących efektów oraz zmniejszenie ryzyka reinfekcji – oznacza to, że skuteczność zabiegu pod mikroskopem z lusterkiem jest wyższa niż w przypadku zastosowania tylko standardowego lusterka dentystycznego.
Radiowizjograf w leczeniu zębów
Odpowiednie wyposażenie gabinetu stomatologicznego pomaga uniknąć błędów, takich jak pozostawienie części zainfekowanej miazgi w kanale. W M-Dentica doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego leczenie kanałowe prowadzimy z użyciem nowoczesnych narzędzi niklowo-tytanowych oraz sprawdzonych płynów do irygacji. Dysponujemy ponadto wysokiej klasy radiowizjografem, który umożliwia natychmiastowe uzyskanie obrazu RTG na monitorze. Od tradycyjnego aparatu rentgenowskiego różni się jednak nie tylko czasem wykonania zdjęcia, lecz także promieniowaniem. W przypadku radiowizjografu dawka promieniowania, która dociera do Pacjenta, jest o 80% mniejsza.
Urządzenie świetnie sprawdza się w diagnostyce – na przykład ułatwia ustalenie długości korzeni zębów przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Dzięki niemu można również zmniejszyć ryzyko niepełnego usunięcia miazgi, co przekłada się na brak konieczności ponownego przeprowadzania zabiegu. Uzyskany obraz jest precyzyjny, mimo że można go odczytać już po kilku sekundach. Natomiast za sprawą wspomnianej redukcji dawki promieniowania wykonywanie zdjęcia nie wiąże się z zagrożeniem dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Warto wspomnieć o tym, że radiowizjograf odgrywa ważną rolę podczas nie tylko diagnostyki, lecz także kontrolowania efektów – pozwala szybko sprawdzić, czy endodoncja przyniosła oczekiwany skutek. To urządzenie niezbędne w gabinecie dentystycznym, gdyż ma zastosowanie również przy wykonywaniu innych zabiegów, na przykład uzupełniania braków w uzębieniu za pomocą implantów.
Leczenie kanałowe w nowoczesnej klinice stomatologicznej
W naszym gabinecie w Białymstoku aż w 95% przypadków endodoncję mikroskopową przeprowadzamy podczas jednej wizyty, co przekłada się na komfort Pacjenta, a także oszczędność czasu. Zapraszamy do zapisania się na konsultację w celu omówienia problemu ze specjalistą oraz wykonania niezbędnych badań. Mamy bogate doświadczenie i profesjonalny, wysokiej klasy sprzęt, a to umożliwia nam świadczenie usług stomatologicznych na wysokim poziomie.