Spis treści
Zarówno implantologia jak i protetyka to dziedziny wspierające tradycyjną stomatologię. Z obu korzysta się przy uzupełnianiu braków zębowych, ale jednocześnie występują między nimi różnice nie zawsze zauważalne przez pacjentów. Ich znajomość z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.
Charakterystyka implantologii i protetyki
Dzięki implantom i protezom można odbudować ubytki po zębach. Jak pisaliśmy w artykule na temat leczenia kanałowego uzupełnienie jest wręcz koniecznością. Inne jest jednak szczegółowe zastosowanie oraz sposób wykonania obu tych rozwiązań, a także pielęgnacja.
Cechy protez
- sprawdzają się w uzupełnieniach kilku lub wszystkich zębów,
- w związku z tym, że są zdejmowane zalicza się je do rozwiązań ruchomych, wymagających czyszczenia po każdym posiłku,
- są popularne ze względu na przystępność cenową,
- w przypadku protez osiadłych może dojść do urazów w jamie ustnej oraz zaniku tzw. wyrostka zębodołowego,
- inne popularne rozwiązanie protetyczne to tzw. most, którego stworzenie wymaga oszlifowania własnych zębów pacjenta.
Cechy implantów
- służą odbudowie pojedynczego lub kilku zębów,
- w związku z tym, że implant z czasem w pełni integruje się z kością dolnej lub górnej szczęki, uznaje się go za rozwiązanie stałe,
- ich konstrukcja opiera się na śrubie (oddającej funkcje korzenia) z tytanu lub stopów tytanu. Śruba ta jest wkręcana w miejscu ubytku w kość wyrostka zębodołowego. Następnie tkanka kostna zrasta się ze śrubą tytanową,
- założenie implantu nie angażuje własnych wciąż zdrowych zębów pacjenta. Implant stanowi wręcz swego rodzaju zabezpieczenie dla pozostałych zębów przed ich uszkodzeniem,
- implanty nie wymagają pielęgnacji typowej dla naturalnych zębów,
- implanty mogą być dodatkowo mocowaniem dla protezy zębowej.
Mimo różnic między implantologią a protetyką nie znaczy to, że obie te dziedziny się wykluczają. W niektórych przypadkach dentyści decydują się np. na połączenie implantu z mostem protetycznym. Jest to jedyne rozwiązanie w przypadku braków skrzydłowych, a tym samym braku filaru dla tradycyjnego mostu.
Tego typu łączenia nie można jednak wykorzystać, gdy w grę wchodziłoby oparcie mostu z jednej strony na implancie a z drugiej na zębie własnym.
Przeczytaj również: Chirurgia stomatologiczna – wybór znieczulenia
Nowoczesna implantologia i jej popularność
Rozwiązania z zakresu implantologii mimo ich ceny cieszą się dobrą opinią wśród pacjentów. Pod wieloma względami przeważają nad tradycyjnymi protezami. To obecnie jedyny sposób na uzupełnienie braków zębów skrzydłowych oraz ubytków międzyzębowych. Ponadto nowoczesne implanty biokompatybilne nie wywołują u pacjentów reakcji alergicznych.
Założenie implantu jest prostym zabiegiem. Przy pojedynczym implancie zabiera on najwyżej godzinę. Wymaga jedynie wcześniejszego wykonania zdjęcia pantomograficznego, ewentualnie tomografii komputerowej szczęki. Podczas zabiegu wystarczające jest znieczulenie miejscowe, z kolei po jego wykonaniu pacjent powinien przyjmować antybiotyki i stosować zimne okłady.
Nasz gabinet
Implantologia obecnie proponuje rozwiązania, które dla pacjentów są bardziej komfortowe niż te zapewniane przez tradycyjną protetykę. Z tego powodu stała się atrakcyjną alternatywą. Niezależnie jednak od tego, którą dziedzinę wybierzemy, najważniejsze, by szybko uzupełniać wszelkie braki w uzębieniu. Pozwoli to zapobiec przesuwaniu się pozostałych zębów a w konsekwencji ich wypadaniu.