Spis treści
- Zakres działań chirurga stomatologii
- Znieczul strach przed leczeniem kanałowym
- „Mnie jak bolał ząb, to wyrwałem” – kiedy trzeba usunąć ząb lub jego część?
Istnieją dolegliwości, których leczenie musi być realizowane operacyjnie – wówczas precyzja oraz fach lekarza specjalisty to istotne wektory definiujące sukces zabiegu. Chirurgia stomatologiczna to jedna z dwóch podspecjalności szeroko pojętej nauki lekarskiej w zakresie stomatologii.
Zakres działań chirurga stomatologii
Zakres działań świadczonych przez chirurga stomatologii obejmuje:
- wszelkiego rodzaju ekstrakcje, czyli usuwanie zębów z zębodołu;
- radisekcję, czyli odcięcie korzenia zęba trzonowego;
- odsłanianie zębów zawartych w łuku;
- leczenie dolegliwości i zmian w obrębie błony śluzowej;
- zastosowania z implantoprotetyki stomatologicznej;
- hemisekcję, czyli usunięcie części zęba ze wsparciem odbudowy korony protetycznej.
Chirurgia stomatologiczna, stosowana w białostockiej klinice dentystycznej M-DENTICA, charakteryzuje się potężnym doświadczeniem praktyki lekarskiej oraz wsparciem najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu implantologii.
Znieczul strach przed leczeniem kanałowym
Zauważalna wśród wielu pacjentów jest pewna zależność.
Otóż, im większy ból sprawia dolegliwość, tym wprost proporcjonalnie rośnie nasilenie strachu przed wizytą u chirurga stomatologii. Ostre dźwięki instrumentariów dentystycznych, surowa sterylność i sama myśl o ingerencji w tak wrażliwy obszar organizmu, przyprawia niejednego „twardziela” o zawroty głowy. Prawdą jednak jest, że obecnie leczenie chirurgiczne uzębienia może odbywać się w zupełnie niekolizyjny z bólem sposób.
Znieczulenie miejscowe aplikowane w tradycyjny lub komputerowy sposób, przekłada się na pełną bezbolesność wykonywanego zabiegu. Ponadto, wsparcie nowoczesnych technologii sprawia, że czas zabiegów jest kondensowany do minimum. Zatem strach przed leczeniem kanałowym jest po prostu nieuzasadniony, natomiast strach przed bólem i stanem zapalnym zęba – jak najbardziej tak. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na zmiany w swoim organizmie.
Niestety, odkładanie leczenia przy nasilającym się bólu, może skutkować niepożądanymi skutkami w stanie zdrowia.
Przeczytaj również: Specjalista od wad zgryzu – ortodonta
„Mnie jak bolał ząb, to wyrwałem” – kiedy trzeba usunąć ząb lub jego część?
Pomimo rozwoju medycyny i postępującego wsparcia technologicznego, diagnoza lekarska nierzadko informuje o konieczności wyrwania zęba. Zabiegi endodontyczne, czyli innymi słowy leczenie „kanałowe” to działanie bezbolesne, mające na celu usunięcie martwej lub zapalnej miazgi zębowej, która jest przyczyną bólu i dyskomfortu pacjenta.
Każdorazowo leczenie kanałowe odbywa się przy zastosowaniu pełnej aseptyki instrumentów dentystycznych oraz odpowiedniego zaaplikowaniu środka znieczulającego.
Podstawą do wykonania zabiegu leczenia kanałowego są powszechnie występujące dolegliwości:
- zaawansowana próchnica;
- zapalenie miazgi zęba;
- obumarcie miazgi;
- zgorzel miazgi;
- zapalenie tkanki okołowierzchołkowej;
- poważne urazy zęba.
Usunięcie całego zęba to ostateczność, chirurg stomatologii zawsze stara się dążyć do rozwiązań najłagodniejszych w skutkach. Mikrochirurgia stomatologiczna w leczeniu uzębienia
Kluczowe elementy zabiegu
Warto nadmienić, że obecnie najnowocześniejszy system wykonywania zabiegów leczenia kanałowego, odbywa się przy asyście mikroskopu. W białostockiej klinice dentystycznej M-DENTICA realizowane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, które charakteryzuje się ogromnym potencjałem działania.
Dzięki dużemu powiększeniu obszaru zabiegowego, dobry dentysta jest w stanie precyzyjnie usunąć chory nerw, a następnie oczyścić kanały korzeniowe.
Użycie mikroskopu pozwala na poprawne zlokalizowanie kanałów w leczonym zębie, dzięki czemu pacjent otrzymuje gwarant najwnikliwszej pracy chirurgicznej.
O samym leczeniu
Efekt leczenia oraz samego zabiegu chirurgicznego jest w dużym stopniu zależny od wiedzy i doświadczenia lekarza specjalisty. Wszelkie kanały zębowe tudzież szczeliny, na których wykonywane są operacje, to obszary o bardzo małych średnicach. Często ujścia są ledwo widoczne dla ludzkiego oka, jednak dzięki znajomości anatomii i zagadnienia problemu – chirurg jest w stanie wykonywać leczenie.
Precyzja to słowo klucz w praktyce chirurgii stomatologicznej, trudne obszary pracy są porównywalne do pracy zegarmistrza.
Dlatego warto postawić na opiekę oferowaną przez najbardziej doświadczonych specjalistów i zadbać o swoje zdrowie w pełnym komforcie.