Spis treści
Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest niezbędne dla zdrowego uśmiechu. Od stuleci szukamy nowych sposobów na piękne białe zęby i świeży oddech. Niektóre z nich przekazywane są z pokolenia na pokolenie, uczymy się ich od rodziców, od babć, inne poznajemy z kolorowych czasopism lub czytamy o nich w Internecie.
A. Mycie zębów, czyli o „narzędziach” do higieny jamy ustnej
Podstawowym warunkiem zachowania zdrowych zębów i dziąseł jest codzienne systematyczne szczotkowanie. Dzięki niemu usuwamy z jamy ustnej wszystkie chorobotwórcze bakterie i resztki pokarmu, które stanowią dla nich świetną pożywkę.
Zęby powinniśmy szczotkować minimum trzy razy dziennie: rano, wieczorem przed snem i w miarę możliwości po obiedzie. Jedna sesja szczotkowania powinna trwać minimum dwie minuty. Powinniśmy dokładnie oczyścić górne i dolne zęby z wewnętrznej i zewnętrznej strony, a także język. Osiada na nim mnóstwo chorobotwórczych bakterii, więc nie wolno go pomijać w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Mile widziane jest mycie zębów po każdym posiłku lub spożyciu słodkich napojów.
Warto wiedzieć
Pamiętajmy, że cukier sprzyja rozwojowi próchnicy. Do wyboru mamy szczoteczki klasyczne, elektryczne i soniczne. Przyjęło się, że należy je wymieniać średnio co trzy miesiące. Jeżeli jednak zauważymy, że włókna czyszczące odstają, a sama szczotka zmieniła swój kształt – należy od razu zaopatrzyć się w drugą. Do szczotkowania wybierzmy też dobrej jakości pastę do zębów.
Oczywiście szczoteczka nie jest jedynym „narzędziem” do pielęgnacji. W naszym arsenale znaleźć się też może irygator. Jest on niezwykle skuteczny w leczeniu chorób przyzębia i profilaktyce ich rozprzestrzeniania. Mieszanina wody i powietrza wydostająca się z urządzenie pod ciśnieniem doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, dziąsła i język.
Świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest nitkowanie zębów specjalną nicą dentystyczną. Najlepiej wybierać te woskowane, ponieważ płynnie przesuwają się w przestrzeniach międzyzębowych. Do wyboru mamy nici z fluorem lub bez.
B. Żuj i płucz
Jeżeli jednak okoliczności nie pozwalają na szczotkowanie, warto mieć pod ręką gumę do żucia bez cukru.
Regularne żucie wspomaga wydzielanie śliny i przywraca prawidłowe PH w ustach. Do gumy przylepiają się też resztki pokarmu zalegające w bruzdach zębowych. Żucie gumy gwarantuje nam również świeży oddech. Podobnie płyn do higieny jamy ustnej – na rynku dostaniemy rozmaite rodzaje. Niektóre będą na tyle poręczne, że będziemy je mogli nosić w plecaku czy torbie, by móc z nich skorzystać, wszędzie tam, gdzie jemy.
Ciekawą propozycją jest zastosowanie oleju kokosowego. Jest to bardzo skuteczny i niedrogi sposób na zachowanie zdrowych zębów i świeżego oddechu. Zobaczymy efekty, jeśli codziennie, przez 15 minut, najlepiej zaraz po obudzeniu, będziemy płukać zęby olejem kokosowym – wystarczy jedna łyżeczka.
Warto przyzwyczajać się do tego zabiegu stopniowo, zaczynając od 2-3 minut. Po pewnym czasie stanie się to zdrowym nawykiem. Olej kokosowy usuwa większość bakterii, pielęgnuje dziąsła, usuwa płytkę nazębną i delikatnie wybiela zęby. Olej po płukaniu, za sprawą zebranych bakterii, zmienia kolor i nie wolno go połykać.
C. Dieta na zdrowe zęby
W higienie jamy ustnej ogromne znaczenie ma odpowiednie odżywianie. Należy unikać żywności i napojów zawierających cukier. Również spożywanie produktów kwaśnych i gazowanych może niekorzystnie wpływać na kondycję szkliwa.
Wskazane jest dostarczanie organizmowi wapnia pod postacią na przykład jogurtów i twarogu. Dzięki temu nasze zęby będą wspaniale odżywione. Unikajmy spożywania produktów i używek barwiących szkliwo, takich jak kawa, herbata i czerwone wino oraz papierosy.
To jeszcze nie wszystko: przynajmniej raz w roku powinniśmy się wybrać do gabinetu stomatologicznego. Nawet jeżeli zęby nie bolą, nie oznacza to, że nie potrzebujemy opieki lekarskiej.
Stomatolog wyłapie wszystkie przebarwienia, naruszone fragmenty szkliwa, wybieli zęby, usunie kamień nazębny, który mógłby doprowadzić do zapalenia przyzębia. Najmłodszym takie wizyty pozwolą oswoić się z fotelem dentystycznym i przekonać się do codziennej higieny jamy ustnej.
Przeczytaj również: Jak wzmocnić zęby – 7 sposobów domowych i 3 profesjonalne