Radiowizjografia to nowoczesna metoda wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich. Jest nieocenionym wsparciem podczas diagnozowania oraz leczenia różnorodnych chorób uzębienia. Poniżej przedstawiamy charakterystykę owego narzędzia oraz zamieszczamy odpowiedzi na najczęstsze pytania Pacjentów dotyczące samego badania.
Czym jest radiowizjografia – opis i historia
Bezpośrednia radiografia cyfrowa, bo tak zdefiniować należy radiowizjografię, stanowi dalszy element rozwojowy analogowych zdjęć rentgenowskich. Jej początki w stomatologii wiązane są z nazwiskiem Francisa Mouyena, który to pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zaczął stosować ją w postępowaniu diagnostyczno-leczniczym chorób jamy ustnej.
Wyróżnić należy bezpośrednie i pośrednie formy radiowizjografii.
Te pierwsze wykorzystują detektory cyfrowe pozwalające na odczyt obrazu na ekranie komputera zaraz po wykonaniu zdjęcia. Drugie natomiast zamiast owego detektora posługują się fosforem, który znajduje się na specjalnej płytce. Uzyskany obraz odtworzyć można w urządzeniu skonstruowanym do tego celu.
Nazwa „radiowizjografia” wskazuje na trzy kluczowe cechy opisywanej metody: „radio” – promieniowanie rentgenowskie, „wizjo” – zarejestrowanie konkretnego obszaru w jamie ustnej, „grafia” – ukazanie się formy graficznej obrazu na ekranie komputera lub skanera oraz możliwość jego edycji.
Zalety wewnątrzustnej radiografii cyfrowej
Przez ponad trzydzieści lat od wynalezienia omawianej metody wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich jamy ustnej, nieustannie pracowano nad jej udoskonaleniem.
Dzięki współczesnym rozwiązaniom technologicznym oraz szerokiej wiedzy medycznej specjalistów udało się zoptymalizować ją w bardzo istotnym stopniu.
Dziś stanowi nieodzowne narzędzie skutecznej diagnostyki i leczenia w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego?
Na listę zalet radiowizjografii składają się między innymi:
- duża dokładność wykonywanych zdjęć – widać na nich wszystkie detale anatomiczne, na przykład długość kanału zębowego bądź początkowe stadia próchnicy;
- szybkość działania – kilka sekund po wykonaniu fotografii stomatolog widzi ją na ekranie swojego komputera;
- opcje edytowania zdjęcia – w zależności od potrzeb dentysta może dostosować je do konkretnej sytuacji medycznej, przyciemnić, rozjaśnić, wyostrzyć;
- zminimalizowana dawka promieniowania X – jest to promieniowanie szkodliwe dla ludzkiego organizmu (przyjęcie go w dużych dawkach skutkuje często oparzeniami i chorobą popromienną), dlatego jego ograniczanie jest istotne w każdym procesie leczenia; omawiana metoda wykonywania zdjęć o około 90% redukuje promieniowanie X;
- bezbolesność – badanie radiowizjograficzne nie wiąże się z bólem, jest bezinwazyjne i nie powoduje skutków ubocznych;
- możliwość archiwizacji – obraz wykonany podczas badania jest automatycznie zapisywany, dzięki czemu odtworzenie go, dołączenie do dokumentacji medycznej w formie drukowanej bądź cyfrowej nie stanowi żadnej trudności;
- możliwość dostosowania zakresu radiowizjografii do potrzeb każdego Pacjenta – zdjęcie wykonane ową metodą obejmuje pojedynczy ząb lub większy odcinek jamy ustnej; zależy to od problemu dotyczącego konkretnej osoby.
Radiowizjografia łączy w sobie zalety dwóch metod szeroko wykorzystywanych w medycynie: rentgena oraz USG.
Stomatolog - liczy się precyzja
Dzięki niej stomatolodzy szybko i z dużą precyzją są w stanie zdiagnozować przyczynę stanu chorobowego w jamie ustnej i zaproponować najskuteczniejsze metody leczenia.
Trudno dziś wyobrazić sobie proces diagnostyczno-leczniczy w przypadku próchnicy, chorób przyzębia, czy endodoncji bez odpowiedniej diagnostyki. Wyniki badań radiowizjograficznych pomagają również ocenić efektywność leczenia.
Badanie radiowizjograficzne – czego się spodziewać
Potrzeba tylko kilku sekund, by ustawić specjalną sondę tuż przy zębie, który wymaga leczenia, by móc uzyskać szczegółowe informacje na jego temat na ekranie komputera. Sonda wykonująca zdjęcie jest skonstruowana w taki sposób, aby do minimum ograniczyć dyskomfort Pacjenta, nie uwiera go, nie drapie, nie powoduje żadnych uszkodzeń zębów i jamy ustnej.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo badania, nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stanu zdrowia czy wieku. Radiowizjografię stosuje się się zarówno w leczeniu dorosłych, jak i dzieci, a także kobiet w ciąży. Stomatolodzy wiedzą, jak wykonać badanie, żeby dawka promieniowania była możliwie najmniejsza, toteż każdy Pacjent może się mu poddać bez obaw.
Obecnie to najbezpieczniejsza z metod.
Szerokie zastosowanie radiowizjografii w stomatologii znacznie skraca oraz uskutecznia proces diagnozy i leczenia. Liczne korzyści płynące z tej metody dla Pacjentów, a także stomatologów sprawiają, że trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesny gabinet stomatologiczny bez radiowizjografu.