Spis treści
- Najczęstsze zabiegi wykonywane w chirurgii stomatologicznej
- Ekstrakcja, zwana również usunięciem lub wyrwaniem zęba
- Zabiegi w chirurgii stomatologicznej niezwiązane bezpośrednią ekstrakcją i resekcją
- W M-DENTICA chirurgia stomatologiczna
Cytując za Wikipedią, chirurgia stomatologiczna to „dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych”. W praktyce obejmuje ona liczne mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne, które pozwalają usunąć określone problemy i zapewniają możliwie najlepszy stan jamy ustnej oraz komfort psychiczny Pacjenta. Dopełnieniem tej dziedziny jest w pełni profesjonalna diagnostyka, oparta o urządzenia najwyższej klasy, a także poziom wykonywania zabiegów, który w solidnym gabinecie stomatologicznym przewyższa standardy.
Najczęstsze zabiegi wykonywane w chirurgii stomatologicznej
Zabiegi chirurgiczne budzą często uzasadnione obawy, ponieważ jest to ingerencja w struktury organizmu i przerwanie ciągłości poszczególnych tkanek. Niemniej jednak każdy taki zabieg ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i przywrócenie częściowej lub pełnej sprawności poszczególnych obszarów organizmu ludzkiego.
Również w chirurgii stomatologicznej dążenie do uzyskania optymalnych efektów, zadowalających dla Pacjenta, jest priorytetem, dlatego przewagę nad obawami powinny wziąć pozytywne oczekiwania, bazujące na fachowości chirurga lub zespołu chirurgów.
Wśród najpopularniejszych zabiegów chirurgii stomatologicznej znajdują się poniższe, będące początkiem, kontynuacją lub zwieńczeniem leczenia określonych przypadłości.
Ekstrakcja, zwana również usunięciem lub wyrwaniem zęba
Zabieg taki jest zawsze ostatnim punktem na liście możliwości w sytuacji, gdy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego czy standardowego. Niemniej jednak, gdy usuwanie jest konieczne, można przeprowadzić je bez wykonywania cięć, poprzez usunięcie zęba z zębodołu, a dokładniej zerwanie wiązadeł, odpowiedzialnych za trzymanie zęba, następnie jego zwichnięcie i wyjęcie z zębodołu.
Taką ekstrakcję stosować należy w przypadku:
- zębów dotkniętych w głąb próchnicą na tyle, że bezzasadne jest ich leczenie i niemożliwa staje się odbudowa,
- niewystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej na poszczególne zęby, które często rosną poza łukiem zębowym lub w łuku, lecz powodują przemieszczanie się zębów sąsiednich,
- zaawansowanej paradontozy, prowadzącej do rozchwiania zębów, a także innych chorób ściśle związane z przyzębiem,
- silnego stanu zapalnego, który rozpoczął się w miazdze zęba i doprowadził do rozległego zakażenia, obejmującego nieraz także kości szczęki lub żuchwy.
Operacyjne usuwanie zębów i korzeni
Gdy niemożliwa lub ryzykowna stanie się tradycyjna ekstrakcja, usuwane zębów lub korzeni dokonywane jest w oparciu o prawidła chirurgii stomatologicznej. Niezbędny jest profesjonalny sprzęt diagnostyczny oraz wysokiej klasy narzędzia operacyjne podczas usuwania:
- pozostawionych korzeni zębowych, które są efektem:
- wcześniejszych działań chirurgicznych, na przykład po nieudanych próbach usunięcia całego zęba wraz z korzeniem,
- uszkodzeń mechanicznych, od ugryzienia twardego pożywienia po konsekwencje wypadków drogowych i innych,
- długotrwałych zaniedbań higieny jamy ustnej, które doprowadziły do rozległej próchnicy obejmującej także korzenie,
- zębów zatrzymanych, czyli wykształconych w całości, lecz pozostających w tkance kostnej. Mogą to być:
- ósemki, zwane również zębami mądrości, których problem ten dotyczy najczęściej ze względu na krańcowe ich umiejscowienie,
- a także jedynki, górne trójki oraz zęby przedtrzonowe – w tych miejscach również dochodzi do zatrzymania zębów w tkance kostnej szczęki lub żuchwy.
Do głównych przyczyn występowania zębów zatrzymanych należą sytuacje, w których droga prawidłowego wyrzynania się zęba zostaje zablokowana przez:
- zęby sąsiednie,
- zbyt grubą pokrywę kostną,
- nadmiar tkanek miękkich.
Chirurgiczna ekstrakcja zębów i korzeni ze wskazań medycznych zapobiega ewentualnym chorobom przyzębia, torbielom i guzom zębopochodnym, a niektórych przypadkach pozwala uwolnić się od bólu niewiadomego pochodzenia.
Resekcja częściowa
Dotyczy ona usunięcia części zęba lub korzenia, bez całkowitej ekstrakcji. Takim zabiegiem może być:
- resekcja wierzchołków korzeni – wskazaniem do wykonania resekcji i zastąpienia wyciętego fragmentu preparatem kościozastępczym, jest rozrzedzenie struktury kostnej, czyli zmiany torbielowate lub ziarninowe, przekraczające średnicę 1 cm,
- hemisekcja – polega na usunięciu połowy zęba wraz z jednym korzeniem. Pozostawiona część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej. Wskazaniem jest brak możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego,
- radektomia – całkowite odcięcie problematycznego korzenia, który również nie może zostać poddany leczeniu kanałowemu w zębie wielokorzeniowym. Podczas radektomii nie zostaje naruszona korona.
Szybka i profesjonalna diagnostyka pozwala na odpowiednio wczesne reagowanie, natomiast niezwykle precyzyjne urządzenia i specjalistyczne preparaty na wyposażeniu nowoczesnych gabinetów stomatologicznych pozwalają zmniejszyć lub zniwelować ryzyko powikłań pozabiegowych.
Przeczytaj również: Możliwości współczesnej chirurgii stomatologicznej – wprowadzenie
Zabiegi w chirurgii stomatologicznej niezwiązane bezpośrednią ekstrakcją i resekcją
Poza wyżej opisanymi zabiegami, do typowych dla chirurgii stomatologicznej należą również inne, którym należałoby poświęcić osobny artykuł, dlatego tutaj zostaną przedstawione zaledwie w skrócie.
1. Zabiegi chirurgii implantologicznej
Przedmiotem tej dziedziny są zabiegi polegające na uzupełnianiu i odtwarzaniu braku zębów lub utraconych fragmentów szczęki i żuchwy oraz przygotowania do samej implantacji. W kwestii odbudowy kości stosowane są poniższe metody:
- podniesienie dna zatoki – parzyste zatoki szczękowe znajdujące się w szczęce wymagają podniesienia, gdy po utracie zęba w górnym łuku następuje zanik kości między zatoką szczękową a jamą ustną. Po chirurgicznym dotarciu do zatoki, wypełnia się ubytek kością lub materiałem zastępczym,
- przeszczep kości – w miejsce ubytku wszczepiony może być fragment z innej części szczęki lub żuchwy Pacjenta. Taki zabieg nosi nazwę przeszczepu autogennego. W miejscu pobranej kości powstaje skrzep, generujący namnażanie nowych komórek,
- sterowana regeneracja kości – przygotowanie zębodołu pod implant poprzez zastosowanie specjalnej membrany zawierającej składniki, których działanie przyczynia się bezpośrednio do szybszego namnażania komórek tkanki kostnej.
2. Usuwanie torbieli
Najczęściej spotykana jest torbiel korzeniowa szczęki, natomiast każda torbiel to twór jamisty wypełniony płynem, jako reakcja tkanek na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Zaniedbane torbiele prowadzą rozległych szkód, dlatego konieczna jest reakcja w postaci:
- leczenia zachowawczego – usuwanie stanu zapalnego w jego początkowej fazie z zastosowaniem antybiotyków oraz wyleczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych,
- leczenia chirurgicznego – w zaawansowanym stadium, gdy leczenie zachowawcze jest niewystarczająco skuteczne. Wśród metod chirurgicznych znajdują się:
- cystosotomii – częściowe wycięcie błony śluzowej dla usunięcia płynu ropnego,
- cystektomii – całkowite operacyjne usunięcie torbieli wraz z zawartością,
- hemisekcji – usunięcie torbieli wraz z przyległym korzeniem i częścią korony.
3. Podcinanie wędzidełka
Zbyt krótkie wędzidełko, czyli pasmo tkanki łącznej pomiędzy środkową częścią wargi a dziąsłem, jest wskazaniem do wykonania zabiegu z dziedziny chirurgii stomatologicznej, gdy:
- staje się przyczyną odsłaniania szyjek zębowych,
- prowadzi do cofania się dziąseł,
- w gromadzonych fałdach wędzidełka zbierają się resztki pokarmowe.
Podcięcie i przytwierdzenie wędzidełka w odpowiednim miejscu za pomocą szwów, jest zwieńczeniem zabiegu. Szwy należy zdejmować po upływie 7 dni.
W M-DENTICA chirurgia stomatologiczna
Istotą wszelkich konsultacji i samych z zabiegów związanych z chirurgią stomatologiczną, jest profesjonalny sprzęt diagnostyczny, narzędzia i urządzenia chirurgiczne oraz urządzenia do podawania znieczuleń. Każdy przeprowadzany przez nas zabieg ma wysoki priorytet i zorientowany jest na dobro oraz bezpieczeństwo Pacjenta.
Rozległa, stale poszerzana wiedza, długoletnie doświadczenie oraz odpowiednie wyposażenie gabinetu sprawiają, że wykonywane przez nas zabiegi pozwalają w pełni wykorzystać te atuty, aby każdy zabieg był krótki, możliwie bezbolesny i prawidłowo wykonany.
Konsultacje przed zabiegowe, a także opieka stomatologiczna po zabiegach stanowią dopełnienie naszych działań.