Do pogotowia dentystycznego najczęściej trafiają Pacjenci uskarżający się na nagłe dolegliwości bólowe lub po urazach wymagających natychmiastowej interwencji stomatologicznej.
W czym może pomóc pogotowie dentystyczne w Białymstoku?
Specjaliści pracujący w tego typu placówce spotykają się z sytuacjami wymagającymi ich bezzwłocznej interwencji. Poniżej zostały one opisane wraz z sugestiami, które pomogą Pacjentom przetrwać do czasu udzielenia im pomocy przez lekarza stomatologa.
Nocny ból zęba
Nocny ból zęba – określany jest mianem jednego z najsilniejszych bóli, który może wystąpić u człowieka; jest silny, pulsujący, nasila się po położeniu.
Takie objawy świadczą o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba (nerwów oraz naczyń krwionośnych umiejscowionych w kanałach korzeniowych w komorze zęba), będącym konsekwencją nieleczonego ubytku próchnicowego, rzadziej urazu zęba.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy zażyć tabletkę przeciwbólową i niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Leczenie nocnego bólu zęba polega na otwarciu zęba (po uprzednim znieczuleniu) i usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Następnie przeprowadza się kanałowe leczenie zęba (na tej samej lub następnej wizycie).
Obrzęk
Obrzęk najczęściej spowodowany jest pozostawaniem w jamie ustnej zęba martwego (nieprzeleczonego kanałowo lub przeleczonego nieprawidłowo), nieusuniętych korzeni lub wyrzynającymi się zębami mądrości.
Gdy pojawi się tego typu objaw, zaleca się zażycie leków przeciwbólowych, zrobienie zimnego okładu w zmienionym miejscu i jak najszybsze udanie się do dentysty. Stomatolog, po uprzednim znieczuleniu, usunie przyczynę obrzęku: otworzy martwy ząb i oczyści kanały korzeniowe lub usunie korzenie, natnie ropień czy, przy wyrzynających się ósemkach, przepłucze kieszonkę dziąsłową i założy odpowiedni lek. W razie potrzeby zastosuje też antybiotykoterapię.
Wybicie zęba
Wybicie zęba oznacza, że doszło do wypadnięcia zęba z korzeniem na skutek urazu. W takiej sytuacji najważniejsze jest jak najszybsze dotarcie do gabinetu stomatologicznego lub pogotowia stomatologicznego, ponieważ im szybciej zostanie udzielona specjalistyczna pomoc, tym większa będzie szansa na uratowanie zęba. Powodzenie przeprowadzonych zabiegów zależy od wieku Pacjenta, czasu po jakim dotrze on do specjalisty oraz tego, czy wybity ząb miał kontakt z zanieczyszczeniami.
Kiedy dojdzie do wybicia zęba ważne jest, aby odpowiednio go zabezpieczyć do momentu interwencji dentysty, to znaczy: trzymać w ustach pod językiem, uważając, by nie doszło do połknięcia, w mleku lub roztworze soli fizjologicznej. Leczenie polega na oczyszczeniu zęba i wprowadzeniu go do zębodołu, a następnie przymocowaniu do sąsiednich zębów specjalną taśmą.
Złamanie zęba
Złamanie zęba dotyczy najczęściej dzieci z wychylonymi górnymi jedynkami (siekaczami); dochodzi do niego na skutek urazu, po którym trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa.
Gdy dojdzie do złamania zęba i obnażenie miazgi jest minimalne, po odpowiednim zaopatrzeniu powierzchni, lekarz stomatolog podejmie próbę zachowania zęba,. Jeśli natomiast minęło więcej niż 60 minut od urazu i obnażenie miazgi jest duże, przeprowadza się leczenie kanałowe.
Wypadnięcie plomby
Wypadnięcie plomby (wypełnienia) może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Gdy do niego dojdzie, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem, by ponownie założył plombę, ponieważ ząb bez wypełnienia narażony jest na atak bakterii, uszkodzenia i zniszczenie. Zainfekowanie miazgi zęba pozostawionego bez wypełnienia w efekcie prędzej czy później rodzi konieczność leczenia kanałowego, a dodatkowo ostre krawędzie zęba mogą być przyczyną kaleczenia języka.
Spadnięcie korony protetycznej – do tego typu problemu może dojść zwłaszcza, gdy Pacjent posiada taką koronę przez dłuższy okres; trzeba wówczas pamiętać, że ponownie zacementować może ją wyłącznie stomatolog. Nie wolno na własną rękę eksperymentować, stosując ogólnodostępne kleje do użytku domowego, ponieważ oprócz tego, że dojdzie do zniszczenia korony, cały organizm może ulec zatruciu. Jedynym dopuszczalnym sposobem, w jaki można sobie pomóc w takiej sytuacji przed wizytą u dentysty, jest zamocowanie korony przeżutą gumą do żucia.
Złamanie klamry protetycznej
Złamanie klamry protetycznej, protezy lub wypadnięcie zęba z protezy – w momencie kiedy dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie zgłosić się do technika stomatologicznego, który na pewno fachowo naprawi protezę zębową.
Nie wolno próbować naprawiać problemu z protezą samodzielnie, za pomocą ogólnodostępnych klejów, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia (toksyczne). Takie próby klejenia protezy mogą zakończyć się tym, że nie będzie możliwa jej naprawa przez specjalistę, co w efekcie spowoduje konieczność zakupu nowej.
Pogotowie dentystyczne i co dalej?
Po interwencji stomatologa na pogotowiu dentystycznym często konieczne jest podjęcie dalszego leczenia w klinice stomatologicznej – już w warunkach ambulatoryjnych.
Nasi specjaliści pomagają również w takich sytuacjach. Ratowanie Państwa zębów jest naszym priorytetem.