Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych

Z upływem czasu zęby martwe zaczynają wyglądać nieestetycznie i wyraźnie odróżniać się od innych barwą. Ciemnieją, stają się sine, a tym samym odbierają naturalnemu uśmiechowi jego walory i powodują dyskomfort u pacjentów.

Definicja zęba martwego i przyczyny jego ciemnienia

O zębie martwym można mówić w przypadku, gdy doszło do obumarcia miazgi. Z kolei miazga obumiera na skutek:

  • urazów mechanicznych,
  • wysoce rozwiniętej próchnicy (z powodu nagromadzonych bakterii zakażających miazgę),
  • do obumierania zębów dochodzi też wraz z wiekiem u osób starszych,
  • ostatecznym powodem ciemnienia zębów jest często leczenie kanałowe wykonane wcześniej w danym zębie (więcej na jego temat w osobnym artykule).

W przypadku zębów, w których stwierdza się obumarcie miazgi, stosuje się leczenie kanałowe. Podczas zabiegu usuwa się martwą miazgę z korzeni oraz komory zęba. Przestrzenie powstałe na skutek oczyszczenia zęba z miazgi wypełnia się materiałem biopodobnym.

W pewnym sensie negatywnym skutkiem leczenia kanałowego jest możliwość pozostania w komorze i korzeniu zęba płytek krwi, które stopniowo się rozkładają i powodują charakterystyczne przebarwienie zęba. Ciemnienie mogą też powodować barwniki obecne w materiałach wypełniających, które z czasem wnikają w kanaliki zębiny.

W zależności od przyczyny obumarcia miazgi ząb może przybrać różną barwę. Urazy i towarzyszące im krwawienia zębów powodują zmianę barwy na żółty, brązowy, sinoszary lub wręcz czarny. Z kolei barwnik z materiałów endodontycznych (w tym zawarty w nich bar i srebro) sprawiają, że zęby stają się szare, czarne lub pomarańczowo-czerwone. To proces, na który nie ma wpływu stosowane leczenie. Na ogół decydują o tym indywidualne predyspozycje.

Nietypowe wybielanie zębów

Wybielanie zębów martwychNieestetyczną barwę, widoczną z czasem np. po leczeniu kanałowym, można usunąć poprzez specjalne wybielanie zębów. W związku z tym, że ząb martwy jest odbarwiony od wewnątrz, podczas jego wybielania konieczne jest powtórne otwarcie komory zęba. Następnie odsłonięty w ten sposób korzeń zabezpiecza się warstwą kompozytu lub cementu. Po wykonaniu zabezpieczenia komorę wypełnia się środkiem wybielającym i ponownie zabezpiecza opatrunkiem.

Tak podany środek wybielający musi pozostać w komorze minimum dzień. Najdłużej środek można pozostawić w zębie na 3 dni. Następnie trzeba odczekać kolejne blisko 2 tygodnie, potrzebne na zneutralizowanie działania środków wybielających. Dopiero po tym czasie można wykonać końcową odbudowę zęba.

Jeśli tak wykonane wybielanie zębów martwych nie przynosi efektu, zabieg można powtórzyć kilkakrotnie w odstępach kilkudniowych. Jeśli jednak nawet powtórzenie wybielania nie daje zadowalających efektów, ostatecznym sposobem może się okazać nałożenie na ząb korony lub licówki.

Trzeba pamiętać, że zabieg wybielania stosowany w przypadku zębów martwych musi być poprzedzony badaniem i wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli dentyście ocenić stan wypełnienia kanału korzeniowego oraz wykluczyć ewentualne stany zapalne. Gwarantuje to, że wybielanie zębów przebiegnie w sposób bezpieczny dla pacjenta.