Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia

Wszystko, co trzeba wiedzieć o chorobach przyzębia

Stan zdrowia naszych zębów jest odbiciem kondycji całego organizmu – wskaźnik ten jest niezależny od wieku. Choroba przyzębia może zaatakować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na częstość występowania zaliczono ją do chorób społecznych, czyli diagnozowanych u większości populacji.

Chorób przyzębia nie należy lekceważyć. Nieleczone prowadzą do utraty zębów i rozległych, niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych. Ponadto są bardzo bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny chorób przyzębia

Najczęstszą przyczyną rozwijającej się choroby przyzębia jest nieodpowiednia higiena zębów. Sprzymierzeńcami chorobotwórczych bakterii są: niesystematyczne szczotkowanie, spożywanie dużej ilości cukrów (zwłaszcza w słodzonych napojach) i spożywanie zbyt małej ilości witamin. Kolejną przyczyną są używki: palenie tytoniu, nadużywane alkoholu. Niekiedy zły stan zębów i dziąseł jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą lub uszkodzeniami mechanicznymi.

Niepokojące symptomy pojawiające się w obrębie jamy ustnej mogą być również skutkiem lub przyczyną innych – poważniejszych – schorzeń: kardiologicznych i onkologicznych. Jak zatem rozpoznać powszechne choroby przyzębia? Do najpopularniejszych należą zapalenie dziąseł oraz paradontoza.

Niebezpieczne zapalenie dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł są często ignorowane, a jego przyczyna – prozaiczna. Źle prowadzona higiena jamy ustnej i nagromadzenie płytki nazębnej prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. W takich warunkach chorobotwórcze bakterie namnażają się w szybkim tempie i potrafią zająć nawet całe łuki zębowe. Pierwsze objawy zapalenia dziąseł to uczucie niesmaku w ustach i nieświeży oddech. Jeżeli je zbagatelizujemy, w niedługim czasie pojawią się ból i swędzenie w obrębie jamy ustnej oraz krwawienie z dziąseł. Z wizytą u lekarza stomatologa nie należy zwlekać. Nieleczone, zaawansowane zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy.

Poważny stan – paradontoza

Paradontozę powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni zęba. Jeżeli kamień nazębny zacznie narastać w obszarze między brzegiem dziąsła a tkanką zęba, chorobotwórcze bakterie mogą doprowadzić do zaniku kości i utraty zęba. Pierwszym zauważalnym objawem zapalenia przyzębia jest cofnięcie dziąseł i obnażenie szyjek zębowych. Objawami pobocznymi są – podobnie jak w przypadku zapalenia dziąseł – ból i krwawienie w jamie ustnej.

Leczenie chorób przyzębia – tylko w gabinecie stomatologicznym

chirurgia stomatologicznaW obu przypadkach zainfekowane dziąsła należy powierzyć opiece stomatologa specjalizującego się w periodontologii, a więc zajmującego się chorobami przyzębia.

Podstawowym zabiegiem leczniczym i profilaktycznym jest skalling. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Kamień można usunąć:

  • ręcznie – metodą tradycyjną,
  • mechanicznie- dentystyczną frezarką,
  • laserowo,
  • dźwiękami lub ultradźwiękami,
  • chemicznie –  za pomocą specjalnych płukanek.

Uzupełnieniem skallingu jest piaskowanie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie  pozostałości kamienia i drobin zalegających w jamie ustnej po uprzednio wykonanym zabiegu.

Zaawansowane stany chorobowe, do których doprowadziło zlekceważone zapalenie dziąseł czy paradontoza, leczone są również metodami inwazyjnymi – w tym z zakresu chirurgii szczękowej. Do najczęściej stosowanych tego typu metod leczenia chorób przyzębia należą:

  • przeszczep dziąsła,
  • regeneracja kości – w gabinetach dentystycznych nazywana augmentacją,
  • unieruchamianie rozchwianych zębów, czyli tak zwane szynowanie,
  • kiretaż polegający na mechanicznym oczyszczeniu zajętych kieszonek zębowych.

Zabiegi te odznaczają się wysoką skutecznością. Po ich przeprowadzeniu chore dziąsła i zęby należy otoczyć szczególną troską oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Najlepiej jednak zapobiegać wszystkim chorobom przyzębia poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i zdrowy tryb życia.