Wizyty adaptacyjne w klinice stomatologicznej – jak to funkcjonuje

Wizyty adaptacyjne w klinice stomatologicznej – jak to funkcjonuje

Dbanie o uzębienie dziecka to poważny obowiązek rodziców. To mit, że zębów mlecznych się nie leczy. Wręcz przeciwnie! Zdrowe mleczaki to gwarancja zdrowego uśmiechu w życiu dorosłym. Dlatego do stomatologa dziecięcego warto wybrać się zanim pojawią się pierwsze zęby stałe.

Maluch w klinice stomatologii

Aby zapewnić maluchowi dobry start, należy od najmłodszych lat przyzwyczajać go do gabinetów dentystycznych. Najlepiej budować zaufanie metodą dobrych skojarzeń i pojawiać się w klinice zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. W ten sposób unikniemy koszmaru bolesnego borowania i traumy na całe życie dziecka.

Dobre wrażenia, przyznaje wnętrza

Klinika stomatologiczna powinna budzić pozytywne skojarzenia. Wybierzmy taką, która ma przyjazne wnętrze: pastelowe kolory, kącik dziecięcy, zabawki i miły personel. W wizycie adaptacyjnej może pomóc przygotowanie dziecka już w domu. Warto razem czytać książeczki o dentystach i tłumaczyć dziecku w zrozumiały sposób dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne. Można również bawić się w dentystę i odgrywać drobne scenki. Nie wolno dzieci straszyć, więc najlepiej unikać opowieści o borowaniu i innych bolesnych manipulacjach. Wczesna profilaktyka z pewnością pozwoli zapobiec podobnym zabiegom w przyszłości i zaoszczędzi dziecku mnóstwa negatywnych emocji.

Podejście pedagogiczne w klinkach stomatologicznych

wizyta u stomatologa addaptująca dziecko do leczenia zębówŚwietnym rozwiązaniem są wizyty adaptacyjne w klinice stomatologicznej. Warto wybrać odpowiedni moment: dziecko powinno być najedzone, wypoczęte i w dobrym humorze. Lekarz stomatolog powinien połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli najlepiej zaciekawić dziecko opowieścią o ząbkach i profilaktyce chorób przyzębia oraz wykonać pierwszy przegląd mleczaków. Odpowiednio przygotowane gabinety mają ciekawe pomoce skierowane właśnie do najmłodszych np. makiety zębów. Dziecko może wtedy własnoręcznie przekonać się jak ząb wygląda i jak jest zbudowany oraz jak poprawnie szczotkować zęby.

Wizyta adaptacyjna może być też pretekstem do wykonania nieinwazyjnych zabiegów na zębach mlecznych. Do popularnych i przyjemnych zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej możemy zaliczyć:

  • kontrolę stanu uzębienia,
  • lakowanie kolorowym lakiem –  dziecko samo wybiera barwę,
  • lakierowanie (fluoryzacja),

Stomatologia dziecięca to również nagradzanie pociechy za wizytę w gabinecie. Dobre kliniki stomatologiczne przewidują drobne upominki dla najmłodszych: naklejki, odznaki, książeczki i smakowe pasty do zębów.

Zaprzyjaźnij się z dentystą

Rodzice powinni pamiętać tez o podstawowej zasadzie. Dzieci są dobrymi obserwatorami, więc jeśli mama i tata rzadko chodzą do dentysty, albo panicznie boją się stomatologa  –  strach z pewnością podświadomie zostanie przeniesiony na dziecko. Dlatego wizytę adaptacyjną warto połączyć z pokazowym przeglądem zębów mamy i taty. Dobry przykład jest najważniejszy!