Stomatolog – specjalista od jamy ustnej

Stomatolog – specjalista od jamy ustnej

Dolegliwości związane z początkiem układu trawienia, czyli jamą ustną, należą do powszechnych i niestety powracających. Obszar ten jest na tyle gęsto unerwiony, że nierozłącznie kojarzy się z bólem i pewną obawą przed jakąkolwiek ingerencją osób trzecich. Cóż, już w najmłodszych latach życia należy zmierzyć się z naturalnym procesem, jakim jest wypadanie zębów mlecznych i wyrastanie zębów stałych. Wobec tego strachu i mylnego przeświadczenia, niejednokrotnie podczas nawracających urazów odkładamy wizytę u stomatologa, a to duży błąd.

Uzębienie oraz problematyka jamy ustnej to obszary niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne tudzież infekcje bakteryjne. Warto udać się na wizytę do specjalisty, czyli stomatologa, który zweryfikuje dolegliwości i ukierunkuje pacjenta na ochronę i zapobieganie nieprzyjemnościom, związanym z jamą ustną.

Dobre nawyki w ochronie jamy ustnej już od najmłodszych lat

Szczególną uwagę na higienę jamy ustnej swoich dzieci, powinni zwrócić rodzice. Najmłodsi wśród nas wymagają odpowiedniej ochrony dziąseł i zębów, aby móc w przyszłości cieszyć się zdrowym uśmiechem i wytrzymałym uzębieniem. Pielęgnację można uskuteczniać już u niemowląt, myjąc dziąsła namoczonym wacikiem letnią wodą lub naparem z rumianku. Taka praktyka pozwoli pozbyć się ewentualnych resztek pokarmu, a co najważniejsze bakterii, które niestety mają korzystne warunki do rozwoju.

Należy pamiętać o pewnej konsekwencji w działaniu, ponieważ dobrze utrzymana higiena jamy ustnej pozwoli na wyrośnięcie zdrowych zębów czasowych, które finalnie będą zdrowymi zębami stałymi. Warto zatem wprowadzać nawyki u swoich pociech, ukierunkowane na regularne mycie i szczotkowanie zębów w taki sposób, aby ta czynność stała się elementem ciekawego rytuału. Wraz z upływem czasu najmłodsi zaczynają podejmować własne decyzje żywieniowe, a wszechobecny cukier zawarty w produktach powszechnie dostępnych (słodycze, napoje) jest w nadmiarze szkodliwy dla szkliwa. Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają wszystko, co jest słodkie i kolorowe.

Z przykrością jednak należy stwierdzić, że niekontrolowane ilości spożywania cukru mogą prowadzić do dolegliwości często diagnozowanej u najmłodszych, czyli próchnicy. Szkliwo u dzieci jest mniej odporne i wytrzymałe, co przekłada się na ryzyko rozwoju chorób bakteryjnych. Zdecydowanie warto zatem uczęszczać na kontrole stomatologiczne do dentysty dla dzieci i zaznajamiać pociechy z tym miejscem. Cykliczne wizyty pozwalają zapobiegać dolegliwościom, a sam kontakt ze stomatologiem może być ciekawym doświadczeniem dla najmłodszych. Dobry stomatolog dziecięcy to taki, który potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem. W klinice M-DENTICA w Białymstoku stomatologia dziecięca jest świadczona na najwyższym poziomie, a uśmiechnięte twarze „odważnych pacjentów” to dowód na podjęcie właściwej decyzji rodzica.

Dobry stomatolog podczas pracy Białystok

Istota regularnych wizyt u stomatologa

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ważna jest profilaktyka i systematyka w codziennej ochronie jamy ustnej, ale także odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały. Warto nadmienić, że jednym z aspektów wpływających na dobrą kondycję zdrowotną, w tym uzębienia, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Biorąc pod uwagę problematykę, z jaką przychodzi nam się zmierzyć, polecane są regularne wizyty u stomatologa. Pacjent może liczyć na pełne wsparcie i doradztwo w zakresie higieny jamy ustnej, a cykliczne kontrole przekładają się na dobrą jakość zdrowia, w jakże podatnym na bakterie obszarze.

Powszechne dolegliwości

Niestety nawet wzorowa higiena jamy ustnej nie daje gwarancji, że wspomniana infekcja bakteryjna nie wystąpi. Biologia nie jest w pełni przewidywalna, a w codziennym życiu mamy do czynienia z rozmaitymi bakteriami w pokarmie, który spożywamy. Pacjenci M-DENTICA w Białymstoku często korzystają z usług kliniki stomatologicznej, aby uzyskać pomoc w zniwelowaniu:

  • Chorób przyzębia (np. zapalenie dziąseł);
  • Kamieni nazębnych (skaling);
  • Paradontozy, próchnicy (periodontologia);
  • Zapalenie miazgi zęba (leczenie kanałowe).

Poprawne utrzymanie higieny jamy ustnej wpływa również na pewność siebie i kontakty międzyludzkie. Nieusunięte resztki pokarmu lub rozwijające się infekcje, w konsekwencji powodują wydzielanie nieprzyjemnego zapachu, co niesie za sobą wstydliwe konsekwencje. Dobrze jest zatem reagować na wszelkie zmiany w jamie ustnej i korzystać z pomocy stomatologa.