Przebieg opieki dentystycznej u dzieci

Przebieg opieki dentystycznej u dzieci

Wiek ma wiele wspólnego ze specyfiką problemów stomatologicznych. W przypadku stomatologii dziecięcej można mówić o dużym postępie w technikach z zakresu profilaktyki i leczenia zębów. Obecnie dostępne metody leczenia są nie tylko bardziej skuteczne niż kilka lat temu, ale też mniej inwazyjne. Dzięki temu wizyta dziecka u dentysty nie wiąże się ze stresującym doświadczeniem.

Stomatologia dziecięca – zapobieganie próchnicy mleczaków

W przypadku dzieci najważniejszy obszar troski dentysty stanowią zęby mleczne. Ich stan ma wpływ na rozwój zębów stałych i kształtowanie się zgryzu (tj. kształtowanie się kości żuchwy i szczęki). W pierwszej kolejności ważne jest zapobieganie rozwojowi próchnicy, na którą zęby mleczne są bardziej podatne niż zęby stałe.

Sposoby zabezpieczenia mleczaków przed próchnicą:

  • fluoryzacja – na oczyszczone zęby dentysta aplikuje preparat o dużym stężeniu fluoru, który zwiększa wytrzymałość uzębienia i remineralizuje drobne ubytki,
  • lakowanie – pokrywanie szczelin zębowych w zębach żujących lakiem czyli materiałem światłoutwardzalnym. Zabezpiecza on zęby przed zaleganiem resztek pokarmowych i bakterii między zębami,
  • lapisowanie – wcieranie w zęby preparatu z azotanem srebra. Zabieg ten stosuje się już na zęby zaatakowane próchnicą, dzięki czemu ubytki zanikają a zdrowe tkanki zębowe twardnieją.

Zabiegi te są bezpieczne dla dzieci, a co ważniejsze bezbolesne. Jeżeli jednak zęby malucha wymagają leczenia, może ono się odbyć również bezboleśnie za sprawą znieczulenia (na temat metod znieczulenia piszemy w osobnym artykule). Ważne, by zadbać o regularne wizyty malucha u dentysty oraz kontrolę ewentualnych ubytków, a także sprawdzanie zużytego laku (w przypadku zębów po lakowaniu).

Stomatologia dziecięca – metody leczenia próchnicy

Opieka dentystyczna u dzieciWspółczesne metody zapobiegania próchnicy u dzieci są bardzo skuteczne i w połączeniu z prawidłową pielęgnacją pozwalają uniknąć leczenia. Jeżeli jednak u dziecka pojawi się próchnica, do dyspozycji są również bezbolesne metody leczenia, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnym borowaniem.

Przykłady nowoczesnej stomatologii dziecięcej:

  • ozonowanie – leczenie z wykorzystaniem ozonu, który zabija praktycznie większość bakterii gromadzących się w ubytkach próchnicowych. Rozkłada się on do tzw. rodników nadtlenkowych, mających działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Przed zabiegiem ząb zostaje szczelnie owinięty silikonowym kapturkiem, a sam ozon jest podawany przez specjalny rękaw. Metoda jest odpowiednia dla małych ubytków,
  • metoda laserowa – wyjątkowo skuteczna, ale też najbardziej kosztowna. Podczas tego zabiegu próchnica jest usuwana bez kontaktu z zębem. Tkanki zmienione chorobowo zostają napromieniowane. Laser emituje wiązkę światła, która usuwa próchnicę i jednocześnie dezynfekuje ząb. Następnie w tak oczyszczone miejsce jest nakładane wypełnienie. Zaletą tej metody jest usuwanie jedynie chorych tkanek – w przeciwieństwie do borowania, które usuwa też zdrowe fragmenty zęba. Laser rozróżnia przy tym próchnicę od przebarwień i usuwa jedynie ubytki.

Najmłodsi pacjenci gabinetów dentystycznych mają dziś do wyboru bardzo bezpieczne i bezbolesne metody pielęgnacji i leczenia zębów. Wielu dentystów przewiduje też specjalne wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko zapoznaje się z gabinetem i personelem. Wobec takich możliwości najważniejsze, by stosować techniki zapobiegania próchnicy i zadbać o regularne przeglądy uzębienia najmłodszych. Zapraszamy do gabinetu M-Dentica w Białymstoku, gdzie w praktyce sprawdzą Państwo możliwości naszej stomatologii dziecięcej.