Protezy zębowe

proteza zębowa dla osób bez uzębieniaProtezy zębowe są w stanie skutecznie zastąpić brakujące naturalne zęby, przywracając piękny biały uśmiech. Ich konstrukcja pozwala na wyjmowanie i ponowne umieszczanie w jamie ustnej brakującego uzębienia.

Do używania protez zębowych można i trzeba się przyzwyczaić. Jedzenie i mówienie z taką protezą może wymagać pewnej praktyki. Nowa proteza przez pierwszych kilka tygodni, w rzadszych przypadkach miesięcy, może powodować dziwne uczucie w jamie ustnej, nadprodukcję śliny, dyskomfort (zbyt mało miejsca na język, uczucie ucisku czy luzu), niewielkie podrażnienie lub bolesność. (W przypadku tych dwóch ostatnich należy skontaktować się ze specjalistą.)

Warto jednak zauważyć, że protezy zębowe dostępne obecnie są znacznie wygodniejsze  i wyglądają naturalniej niż jeszcze kilkanaście lat wcześniej.

O rodzajach protez zębowych dostępnych w naszym gabinecie

W klinice M-DENTICA wykonujemy różne rodzaje protez zębowych, dzięki którym możliwe jest komfortowe funkcjonowanie Pacjentów pozbawionych części bądź całości uzębienia niezależnie od wieku.

Do Państwa potrzeb dobrane zostaną:

  • proteza zębowa pełna  – wyposażona w dwie, dopasowane do dziąseł akrylowe podstawy w kolorze odpowiadającym kolorowi śluzówki jamy ustnej. Podstawa górna zakrywa podniebienie, natomiast podstawa protezy dolnej o kształcie podkowy dopasowana jest do języka. Protezy tego typu dobierane są w zależności od okoliczności:
   • proteza pełna tradycyjna może być umieszczona w jamie ustnej po usunięciu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu dziąseł. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy; w tym czasie Pacjent zostaje pozbawiony możliwości używania zębów. Zaletą protezy pełnej tradycyjnej jest jednak to, że nie wymaga ona późniejszego dopasowywania;
   • proteza pełna bezpośrednia może być założona niezwłocznie po usunięciu wszystkich pozostałych zębów. Wszelkie niezbędne pomiary oraz modele szczęki wykonywane są wcześniej. Niewątpliwą zaletą protezy bezpośredniej jest to, że Pacjent nie zostaje pozbawiony możliwości używania zębów, by jednak mogła służyć prawidłowo, konieczne jest ponowne dopasowane po kilkumiesięcznym okresie użytkowania. Związane jest to z tym,  że podczas procesu gojenia kość podpierająca uzębienie zmienia swój kształt, co w efekcie powoduje obluzowanie protezy;
  • proteza zębowa częściowa – to ruchoma (wyjmowana) konstrukcja uzupełniająca częściowe braki w uzębieniu, opierająca się na metalowej ramce mocowanej do zębów naturalnych. Punktem jej zakotwiczenia – oprócz zębów naturalnych – mogą także być korony zakładane na zęby. Taka proteza często stanowi dobrą alternatywę dla mostów;pełna konstrukcja protezy zębowej
  • proteza zębowa szkieletowa  – w odróżnieniu od protezy akrylowej pełnej ma płytę akrylową zmniejszoną do minimum, co znacznie poprawia komfort jej użytkowania. W opcjach estetycznych wykonuje się ten rodzaj protezy na specjalnych zatrzaskach, zasuwach bądź teleskopach, co daje jej większą stabilność i powoduje, że mocniej trzyma się ona miejsca zamocowania.

Specjaliści od protetyki są do Państwa dyspozycji

Nasz specjalista od protetyki z pewnością pomoże Państwu w wybraniu takiego typu protezy zębowej, która będzie najbardziej odpowiadała Państwa indywidualnym możliwościom i potrzebom. Dodatkowo wybór zostanie uzależniony nie tylko od konieczności zastąpienia niektórych bądź wszystkich zębów, ale także od Państwa możliwości finansowych.