Mleczaki u osób dorosłych – kiedy stomatolog pomoże?

Mleczaki u osób dorosłych – kiedy stomatolog pomoże?

Zęby przetrwałe, czyli inaczej mleczaki, ma aż 25% pacjentów gabinetów stomatologicznych. Ta przypadłość budzi często różne obawy związane z ich wypadaniem. Brak zęba u dziecka nie powoduje sensacji. Inaczej jest w przypadku osób dorosłych – u nich ubytki wpływają na samopoczucie i to, jak będą postrzegane. Dentyści doradzają rozsądne podejście – zdrowe mleczaki mogą przetrwać długie lata. Co warto wiedzieć, gdy w wieku dorosłym posiada się zęby mleczne?

Skąd mleczaki u dorosłych?

Jeśli zastanawiamy się, czy nas też może dotyczyć ten problem, to warto przyjrzeć się swojej rodzinie. Posiadanie zębów mlecznych w dorosłym wieku ma najczęściej podłoże genetyczne.  RTG zębów, które zleca stomatolog, pomoże określić, co wpłynęło na to, że mleczne zęby nie wypadły. Ma to najczęściej związek, z sytuacjami, w których:

  • pacjent nie posiada zawiązków zębów stałych;
  • wystąpiły trudności w ich wyżynaniu się.

Wizyta u dentysty rozwieje wszelkie wątpliwości. Regularne konsultacje, przynajmniej raz do roku, pozwolą szybko dostrzec niekorzystne dla nas zmiany.

Konsultacja ze stomatologiem – w czym może pomóc?

Podstawowym problemem pacjentów jest to, czy zęby mleczne usuwać, czy poczekać, aż same wypadną. Dentyści doradzają drugie rozwiązanie – zadbane zęby przetrwają nawet do 30-40 roku życia. Nie warto czekać na wizytę u stomatologa, aż wystąpią problemy z uzębieniem. Mleczaki pojawiają się w miejscach, od których zależy wygląd naszego uśmiechu. To najczęściej zęby przedtrzonowe w żuchwie, czyli czwórki i piątki. Dodatkowo występują parami – po lewej i prawej stronie jamy ustnej. Stomatolog podpowie nam, jak dbać o zęby mleczne.

Stomatologiczne możliwości po utracie mleczaków u dorosłych

uśmiechnięta blondynka przed sprawdzeniam stanu uzębieniaCo dalej robić, gdy mleczaki wypadły lub wymagają usunięcia? Podstawowym warunkiem, od którego zależy dalsze leczenie, jest obecność lub brak zęba stałego w dziąśle. Rozwiązania, które może doradzić dentysta, to:

Czasem miejsce po mleczaku jest za małe, aby wstawić tam implant. W tej sytuacji pozostaje odbudowa protetyczna lub zsuwanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Uśmiech bez ubytków, to cel leczenia u ortodonty lub protetyka, którzy dysponują środkami odpowiednimi do zaradzenia tego typu problemom.

Mając mleczaki jako osoby dorosłe, możemy o nie zadbać tak, aby uniknąć kosztownego wstawiania implantów, mostów protetycznych lub zakładania aparatu ortodontycznego. Od systematyczności pacjenta gabinetu stomatologicznego w dbaniu o stan uzębienia zależy jego uśmiech.